آیا موتور کولر گازی باید همیشه روشن باشد؟

یکی از سوالات مهم افرادی که از کولر گازی استفاده می‌کنند این است که آیا موتور کولر گازی باید همیشه روشن باشد؟ به عبارت بهتر باید بگوییم که مدت زمان روشن بودن کولر گازی باید چقدر باشد تا آسیبی به موتور آن وارد نشود؟ با ما در این مقاله از الوپایپینگ همراه شوید تا پاسخ این سوال را به شما ارائه دهیم.

مدت زمان روشن بودن کولر گازی باید چقدر باشد؟

برای اینکه بتوان بهترین مدت زمان روشن بودن کولر گازی را مشخص کرد، باید فاکتورهای مختلفی را در نظر گرفت. اولین فاکتور مهم، کیفیت کولر گازی است؛ در صورتی که شما این محصول را از یک برند معتبر خریداری کرده باشید که ظرفیت هوادهی بالایی دارد، موتور قدرتمندتری هم بر روی آن نصب شده و در نتیجه می‌تواند زمان بیشتری هم روشن بماند.

علاوه بر این باید به سرویس مرتب کولر گازی هم دقت کنید؛ اگر شما از جمله افرادی هستید که در دوره‌های زمانی منظم به سرویس کار کولر گازی اصفهان زنگ می‌زنید، پس قطعا دستگاه سالمتری خواهید داشت که می‌تواند مدت بیشتری روشن بماند. همچنین هرچه برق ورودی به دستگاه نوسان کمتری داشته باشد، امکان استفاده از این وسیله سرمایشی به مدت طولانیتری فراهم خواهد شد.

معایب یکسره روشن بودن کولر گازی

اگر می‌خواهید بدانید که آیا موتور کولر گازی باید همیشه روشن باشد یا نه؟ بهتر است این بخش را مطالعه کنید که در آن به بررسی معایب یکسره روشن بودن کولر گازی پرداخته ایم.

معایب یکسره روشن بودن کولر گازی

۱-احتمال آتش گرفتن دستگاه

با افزایش مدت زمان روشن بودن کولر گازی، بار ورودی به آن‌ها افزایش پیدا کرده و به این ترتیب ممکن است که قسمت‌های برقی اتصالی کنند. در نتیجه این موضوع می‌تواند باعث ایجاد آتش سوزی شود. به ویژه در مواقعی که هوا بسیار گرم است و در ساعات اوج مصرف، این احتمال تا حد زیادی بالا می‌رود. به همین دلیل بهتر است در ساعت‌های اولیه صبح یا انتهای شب، کولر را خاموش کنید تا بار ورودی به آن کاهش پیدا کند.

همچنین بخوانید: علت اورلود کولر گازی چیست

۲-احتمال خراب شدن کمپرسور

هرچند کمپرسور کولر گازی به گونه ای طراحی شده که می‌تواند مدت زمان زیادی کار کند، اما یکسره روشن بودن کولر گازی باعث می‌شود که کویل‌ها کثیفتر شده و روغن کمپرسور زودتر مصرف شود. در نتیجه امکان انتقال صحیح هوا وجود نخواهد داشت که منجر به خرابی این قطعه می‌شود. برای آشنایی با نحوه روغن کاری کمپرسور کولر گازی مقاله ما را در این مورد مطالعه کنید.

مزایای زیاد بودن مدت زمان روشن بودن کولر گازی

  • کاهش هزینه‌های برق مصرفی
  • عدم وارد شدن فشار به شبکه در صورت روشن شدن مجدد
  • عدم ایجاد نوسانات دمایی در فضای داخلی
  • جلوگیری از ایجاد آسیب به قطعات فنی

کولر گازی باید چند ساعت در روز کار کند؟

کولر گازی باید چند ساعت در روز کار کند؟

با این تفاسیر این سوال به وجود می‌آید که کولر گازی باید چند ساعت در روز کار کند؟ آنچه می‌تواند بر روی بازدهی کولر تاثیر بگذارد، به طور مستقیم به درجه حرارت محیط بیرون وابسته است. هرچه هوا گرمتر باشد، کولر باید کار بیشتری انجام دهد تا بتواند فضای داخلی را به دمای دلخواه شما برساند. در چنین مواردی توضیه می‌شود که اگر تمایل به یکسره روشن بودن کولر گازی دارید، حتما درجه حرارت را بر روی مقداری تنظیم کنید که رسیدن به آن مشکل نباشد (برای مثال ۲۴ تا ۲۶ درجه). همچنین باید در زمان نصب کولر گازی هم دقت کنید که محل مناسبی را برای این سیستم سرمایشی در نظر بگیرید که در معرض آفتاب نباشد و تهویه هوا هم در آن به طور مرتب انجام شود. در این مورد پیشنهاد می‌دهیم مقاله محل مناسب نصب کولر گازی را مطالعه کنید.

سخن پایانی

پاسخ به این سوال که آیا موتور کولر گازی باید همیشه روشن باشد؟ بستگی به مواردی مانند نوع کولر، ظرفیت هوادهی و دمای هوای بیرون دارد. معمولا متخصصان اعتقاد دارند که یکسره روشن بودن کولر گازی می‌تواند باعث کم شدن هزینه‌ها باشد؛ اما توصیه ما این است که در زمان‌های عدم حضور در منزل، دستگاه را در حالتی قرار دهید که پس از روشن شدن مجدد، فشار زیادی را به شبکه وارد نکند.

سوالات متداول

  1. آیا یکسره روشن بودن کولر گازی آسیبی به قطعات آن وارد می‌کند؟
    اگر سرویس دستگاه را به طور منظم انجام داده باشید، محل نصب دستگاه مناسب باشد، نوسانات برق در شبکه وجود نداشته و کیفیت قطعات دستگاه بالا باشد، مشکلی برای کولر پیش نخواهد آمد.
  2. یکسره روشن بودن کولر گازی باعث افزایش مصرف برق نمی‌شود؟
    خیر. اگر کولر گازی مجهز به سیستم تنظیم دمای خودکار باشد، می‌تواند در زمان رسیدن به دمای دلخواه، مصرف برق را کاهش دهد. به علاوه روشن بودن دائمی، مانع از ایجاد فشار به شبکه در زمان خاموش و روشن شدن می‌شود و در نتیجه هزینه برق مصرفی کمتر خواهد شد.
4.3/5 - (12 امتیاز)
برچسب ها :
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ممکن است این مطالب را هم دوس داشته باشید!

مطالب مرتبطی موجود نیست