تعمیر کار کولر آبی چه اقداماتی را انجام می‌دهد و چه بازدهی دارد؟

مدت زمان مطالعه: ۷ دقیقه

تعمیر کار کولر آبی برای سرویس و تعمیر کولر آبی در شروع فصل گرما، به شما کمک می‌کند تا فصل گرم تابستان را به راحتی پشت سر بگذارید. باید انجام خدمات کولر را به دست افرادی بسپارید که تجربه کافی در این زمینه دارند. در این صورت از بروز مشکلات احتمالی، برای دستگاه پیشگیری خواهید کرد. کولر آبی امکان تنظیم خاصی برای دما ندارد و تنها دارای یک دور تند و کند می‌باشد. بنابراین اهمیت سرویس و تعمیر آن زمانی مشخص می‌شود که به دلیل گرمای زیاد، مجبور به استفاده شبانه روزی از کولر هستید. در این صورت اگر کولر سرویس نشده باشد، در مصرف آب و برق نیز اتلاف انرژی زیادی اتفاق می‌افتد. در نتیجه برای افزایش بازده کولر، باید سرویس و تعمیر آن را در اسرع وقت انجام دهید. الوپایپینگ در این زمینه می‌تواند به شما کمک کند.

تعمیر کار کولر آبی در الوپایپینگ

اقدامات تعمیر کار کولر آبی در زمان سرویس

 تعمیر کار کولر آبی در ابتدا از خاموش بودن کولر و عدم اتصال جریان برق به کولر اطمینان حاصل می‌کند. به قطع فیوز کولر می‌پردازد و مطمئن می‌شود که بدنه کولر برق نداشته باشد. سپس شروع به باز کردن دریچه‌های خروجی باد کولر در ساختمان می‌کند تا فشاری بر موتور کولر اعمال نشود. 

تعویض پوشال‌ها
نیاز است که کولرهای آبی به صورت سالانه بررسی شوند و پوشال‌ها تعویض شوند. در فصل زمستان، باکتری‌ها و قارچ‌ها در پوشال رشد می‌کنند و با ریختن آب روی آن‌ها، بوی نامطبوع تولید می‌شود. همچنین سبب ایجاد مشکلات تنفسی می‌شود. بنابراین تعمیر کار کولر آبی در زمان سرویس کولر، به تعویض پوشال می‌پردازد.

بررسی موتور‌‌ کولر آبی
پمپ آب در کولر آبی وظیفه گردش آب و دینام وظیفه گردش هوا را بر عهده دارد. عملکرد خوب و بهینه کولر، وابسته به سالم بودن موتور آن است. تعمیرکار و یا سرویسکار کولر آبی در زمان سرویس موتور، گرد و غبار آن‌ها را از بین می‌برد و روغن کاری آن‌ها را انجام می‌دهد. درون موتور، دو قطعه یاتاقان وجود دارد که نیاز به روغن کاری دارند. 

قرار دادن سایه بان برای کولرها
کولر در آفتاب مستقیم قرار دارد و بدنه فلزی آن در آفتاب بسیار داغ می‌شود که حتی نمی‌توان آن را لمس کرد. بنابراین در این شرایط، کولر نمی‌تواند سرمای کافی را ارائه دهد. بنابراین تعمیر کار کولر آبی، سایه بانی را برای کولر در نظر می‌گیرد تا کولر را از آفتاب در امان نگه دارد و کولر بتواند خنکای لازم را تولید کند و مصرف انرژی را کاهش دهد.

شستشوی کولر آبی
یکی دیگر از اقدامات لازم در زمان سرویس کولر آبی، محکم کردن پیچ و مهره‌های کولر آبی است. سرویسکار کولر پس از انجام آچارکشی، کف کولر را ، شستشو می‌دهد. البته برای جلوگیری از خراب شدن رنگ آن، باید این کار را به کمک یک فرچه پلاستیکی انجام داد. اگر رنگ قسمتی از بین رفته باشد، دچار زنگ زدگی می‌شود. بنابراین باید از رنگ فروشی یک ظرف قیر ایزوله تهیه کنید و با قلمو، به کف کولر بزنید. اگر خاک در قسمتی از کولر باقی بماند، ممکن است گل شود و یا همراه باد خنک، به ساختمان وارد شود و به ریه‌هایتان برسد.

تعمیر کولر آبی alopiping

اقدامات پیشنهاد شده توسط تعمیر کار کولر آبی برای افزایش بازدهی کولر

 • کوتاه بودن کانال کولر، بازدهی آن را افزایش و مصرف انرژی را کاهش می‌دهد. بنابراین گاهی در آپارتمان‌های چند طبقه، کولر را در بالکن قرار می‌دهند.
 • باید میان قدرت کولر و متراژ خانه، تناسب وجود داشته باشد. اگر در یک خانه کوچک، از کولری با حجم هوادهی زیاد، استفاده شود، انرژی زیادی به هدر می‌رود. حجم هوادهی مناسب کولر برای خانه‌ای حدود ۶۰ متر مربع، در صورت وجود کولر در پشت بام کمتر از ۳۵۰۰ و در صورت وجود کولر در بالکن، ۲۳۰۰ است. برای خانه‌هایی با متراژ بین ۵۰ تا ۱۰۰ متر نیز، کولر بالکنی با حجم ۳۵۰۰ و کولر پشت بامی ۵۰۰۰ مناسب است. 
 • بهتر است که در زمان اوج مصرف برق، نیم ساعت مانده به اذان مغرب تا ۲ ساعت و نیم پس از آن، کولر آبی را خاموش کنید.
 • به دلیل قرارگیری کولر در آفتاب، باید جنس شلنگ آن بسیار مرغوب باشد تا خشک و پاره نشود. تعمیر کار کولر آبی بعد از یک سال، به بررسی و تعویض این شلنگ‌ها می‌پردازد.چرا که اگر این شلنگ به درستی کار نکند، پوشال‌ها خیس نمی‌شوند و خنکای لازم را دریافت نخواهید کرد.
 • سرویسکار کولر، به باز کردن دریچه‌های کولر می‌پردازد تا ناودان‌های درون درپوش‌ها را تمیز کند و منافذ آن‌ها را باز کند.
 • باید دکمه‌های کولر را یک به یک بررسی کنید و عملکرد موتور و پمپ کولر را بسنجید. در صورتی که با خرابی این قطعات الکترونیکی مواجه شدید، آن‌ها را تعویض کنید.
 • تسمه گرداننده‌ توربین باید تعادل داشته باشد. چرا که سفت بودن بیش از حد آن سبب فشار به موتور و شل بودن آن نیز سبب گیرپاژ موتور می‌شود. در صورتی که بیرون زدگی نخ در اطراف تسمه وجود داشته باشد، تعمیر کار کولر آبی تسمه را تعویض می‌کند.
 • باید رسوبات روی واتر پمپ تمیز شود و پس از روغن کاری، دوباره در جای خود قرار بگیرد.
 • سرویسکار کولر تشتک تحتانی را از آب پر کرده و واتر پمپ را روشن می‌کند تا از باز بودن مسیر آب در شلنگ و سه راهه و آب پخش کن‌ها، اطمینان حاصل کند.
 • در صورت وجود لقی در محور موتور، بهتر است به واشر مخصوص، لقی را برطرف کنید.
 • تنظیم شناور باید به گونه‌ای باشد که تشتک یا دریچه اطمینان آب خارج نشود.
 • باید برای شستن تشتک پایین، دریچه اطمینان باز شود. رسوبات زیاد کولر را می‌توان به کمک جرمگیر از بین برد.
 • تعمیر کار کولر آبی با باز کردن فلکه‌ی آب کولر، مطمئن می‌شود که شناور سالم است. به این ترتیب که بررسی ‌می‌کند که آب به درستی وارد کولر می‌شود و یا عمل قطع به درستی انجام می‌شود یا نه. اگر این موارد به درستی انجام نشود، باید شناور تعویض شود.
 • بهتر است که قبل از روشن کردن موتور کولر، ۱۰ دقیقه واتر پمپ را روشن نید تا پوشال‌ها به درستی خیس شوند و تهویه بهتری صورت گیرد.
 • پس از اتمام فصل گرما، باید به خالی کردن آب تشتک و بستن  شیر ورودی آب کولر بپردازید.
 • بهتر است برای حفاظت کولر در مقابل گرد و خاک و باد و باران، برزنت مخصوصی را روی کولر قرار دهید.
 • در زمانی که از کولر استفاده نمی‌شود، اقدام به بستن دریچه کولر کنید.
 • بهتر است بعد از شستشوی تشتک کولر و خشک کردن آن، به کمک سمباده، اقدام به تراشیدن کفی، پایه‌ها و محل نصب شناور کنید و پس از زدن ضد زنگ، دوباره آن‌ها را رنگ کنید. این کار سبب افزایش طول عمر کولر آبی خصوصا در شهرهایی که املاح زیادی در آب وجود دارد، می‌شود.
 • برای عملکرد بهتر کولر آبی، باید در اطراف آن فضای کافی وجود داشته باشد. در آپارتمان‌هایی که کولرها را به شکل متراکم در کنار قرار می‌دهند، بهتر است محل کانال کولر را به کمک قرار دادن یک زانویی بر سر آن، کمی جابه جا کنید.
 • به کنترل برزنت اتصال دهانه‌ی کولر به کانال کولر بپردازید و مطمئن شوید که نشتی و پارگی وجود ندارد. همچنین به بررسی شلنگ انتقال آب و فلکه‌ آب بپردازید تا اطمینان حاصل کنید که نشتی و چکه کردن، اتفاق نمی‌افتد.
تعمیر کار کولر آبی الوپایپینگ

جمع بندی

در این مقاله در خصوص مواردی که در زمان سرویس کولر انجام می‌شود صحبت کردیم. همچنین مواردی را که سبب افزایش بازده کولر آبی می‌شود، بررسی کردیم. اگر شما نیز برای تعمیر و یا سرویس کولر آبی خود به دنبال تعمیر کار کولر آبی هستید، تیم الوپایپینگ به شما کمک خواهد کرد. تیم ما شامل تعمیرکارانی است که تمامی آن ها از فیلترهای کیفیت و مهارت عبور کرده‌اند و بسیار متبحر هستند. با ثبت سفارش در وب سایت alopiping، ده الی  سی دقیقه بعد تعمیرکار مربوطه با شما تماس گرفته و زمان حضور را با توجه به درخواست شما تنظیم می‌کند. تمامی خدمات در شرکت ما تا سه روز گارانتی دارند.

سوالات متداول

چرا باید به صورت سالانه تعویض پوشال‌ها را انجام دهیم؟

در فصل زمستان، باکتری‌ها و قارچ‌ها در پوشال رشد می‌کنند و با ریختن آب روی آن‌ها، بوی نامطبوع تولید می‌شود. همچنین سبب ایجاد مشکلات تنفسی می‌شود.

چرا تعادل داشتن تسمه گرداننده‌ توربین اهمیت دارد؟

سفت بودن بیش از حد آن سبب فشار به موتور و شل بودن آن نیز سبب گیرپاژ موتور می‌شود.

1/5 - (1 امتیاز)
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *