آموزش نحوه جابجایی کولر گازی اسپلیت

دانستن نحوه جابجایی کولر گازی اسپلیت به شما کمک می‌کند تا این وسیله را بدون هیچگونه آسیبی منتقل کنید. در صورتی که این کار به درستی انجام نشود، امکان وجود هوا به داخل سیکل وجود داشته و در نتیجه گاز دستگاه تخلیه می‌شود. با ما در این مقاله از الوپایپینگ همراه شوید تا طریقه جابجایی کولر گازی بدون تخلیه گاز را به شما آموزش دهیم. البته بهتر است قبل از نصب، مقاله محل مناسب نصب کولر گازی را مطالعه کنید تا ناچار به جابجایی آن نشوید.

آموزش جابجایی کولر گازی به صورت مرحله به مرحله

ممکن است شما به هر دلیلی مانند جابجایی منزل یا نیاز به تعمیر کولر گازی و اسپلیت در اصفهان ناچار به جابجایی و انتقال این وسیله شوید. به همین دلیل نیاز است که آموزش جابجایی کولر گازی را به صورت مرحل به مرحله انجام دهید تا بتوانید بدون تخلیه گاز، این کار را پیش ببرید. در ادامه مراحل انجام این کار را برای شما توضیح می‌دهیم.

 • جمع کردن گاز پنل قبل از جابجایی کولر گازی و اسپلیت

برای اینکه بتوانید به جابجایی کولر گازی بدون تخلیه گاز بپردازید، باید قبل از انتقال، گاز را جمع آوری کنید. اگر همه گاز موجود در کندانسور را جمع کنید، پس از نصب دوباره می‌توانید از آن استفاده کرده و در نتیجه نیازی به پر کردن گاز نخواهید داشت. به این کار پمپ دان کردن کولر گازی گفته می‌شود که مراحل آن از قرار زیر هستند:

جمع کردن گاز پنل قبل از جابجایی کولر گازی و اسپلیت

 • کولر گازی را در حالت سرمایش قرار داده و روشن کنید.
 • ۱۵ دقیقه صبر کنید تا سیکل تبرید در کولر گازی کامل شود.
 • حال کولر را خاموش کرده و برق را قطع کنید؛ در غیر این صورت ممکن است برد کولر گازی آسیب ببیند.
 • درپوش شیر سرویس را باز کنید. این درپوش بر روی کندانسور قرار دارد.
 • مطمئن شوید که گیج کاملا بسته است. سپس شلنگ گیج را برداشته و به شیر سوزنی لوله برگشت متصل کنید.
 • یک آچار آلن بردارید و شیر رفت را به صورت آرام ببندید.
 • عقربه گیج را نگاه کرده و تا زمانی که به ۱۰psi برسد، این کار را ادامه دهید. در این زمان باید دقت کنید که شیر رفت به صورت کامل بسته شده باشد.
 • حالا شیر سرویس لوله برگشت را ببندید تا فشار گیج به زیر صفر برسد. به محض اینکه این شیر به صورت کامل بسته شود، دستگاه خاموش خواهد شد.
 • پس از خاموش شدن کامل دستگاه، فرایند جمع کردن گاز به صورت کامل انجام شده و شما میتوانید به سراغ مراحل بعدی نحوه جابجایی کولر گازی اسپلیت بروید.
 • جداسازی و باز کردن پنل ها

در این مرحله از آموزش جابجایی کولر گازی باید هر دو پنل را به صورت کامل باز کرده و به محل جدید منتقل کنید. البته این در صورتی است که قصد شما، جابجایی کامل کولر گازی و اسپلیت و نصب آن در یک محل جدید باشد. دقت کنید که همه کابل‌ها و لوله‌ها را به صورت کامل باز کرده و هیچ چیزی را از قلم نیندازید.

ابزارهای مورد نیاز برای جابجایی کولر گازی و اسپیلت

حال که با نحوه جابجایی کولر گازی آشنا شدید، بد نیست که ابزارهای آن را بشناسید. به طور کلی برای جمع کردن گاز، تنها نیاز به یک آچار آلن دارید که اندازه آن متناسب با ظرفیت کولر گازی متفاوت است. از سوی دیگر حتما باید گیج فشار را در دسترس قرار دهید تا بتوانید به خوبی زمان باز و بسته کردن شیرها را تنظیم کنید. خیلی از افراد، بدون نگاه کردن به گیج فشار و تنها با استفاده از زمان‌بندی این کار را انجام می‌دهند. یعنی ۱۵ دقیقه کولر را در حالت سرمایشی روشن کرده و شیر رفت را می‌بندند. پس از گذشت ۳۰ ثانیه، اقدام به بستن شیر سرویس برگشت می‌کنند. این کار در صورتی که در زمان درست انجام شود، مشکلی را برای کولر گازی یا اسپلیت به وجود نمی‌آورد؛ زیرا روشن ماندن بیش از حد کولر گازی و اسپلیت پس از بستن شیرها، می‌تواند منجر به وارد شدن آسیب به کولر گازی شود.

ابزارهای مورد نیاز برای جابجایی کولر گازی و اسپیلت

بنابراین در این مرحله حتما کسی را در کنار خود قرار دهید که به محض بستن شیرها و جمع شدن گاز، کولر گازی را خاموش کند. حال باید یونیت خارجی را از لوله‌های ارتباطی و پایه‌های فلزی جدا کرده و آن را به محل مورد نظر خود انتقال دهید. اما اگر در این مورد تخصص ندارید، حتما باید از خدمات جابجایی کولر گازی و اسپلیت در اصفهان نیروهای متخصص در الو پایپینگ استفاده کنید تا دستگاه شما دچار آسیب نشود.

طریقه جابجایی کندانسور کولر گازی

گاهی اوقات ممکن است که تنها نیاز به جا به جا کردن پنل خارجی داشته باشید و بخواهید کندانسور را برای تعمیر یا اهداف دیگر منتقل کنید. در این حالت نیاز است که مراحل جمع کردن گاز را دوباره انجام دهید تا بتوانید جابجایی کولر گازی بدون تخلیه گاز را به سرانجام برسانید. سپس پنل خارجی را باز کرده و در صورتی که قصد انتقال به صورت دائمی را دارید، جای قبلی را ایزوگام کنید. همچنین در صورت نیاز می‌توانید پایه دیواری نصب کنید. در این طریقه جابجایی کولر گازی حتما باید از آچار مخصوص کمک بگیرید؛ در غیر این صورت لوله ها دچار آسیب می‌شوند. در زمان حمل پنل خارجی باید مراقب باشید که همواره آن را به صورت عمودی و ایستاده حمل کنید.

نحوه جابجایی پنل داخلی کولر گازی

نحوه جابجایی پنل داخلی کولر گازی

در صورتی که بخواهید تنها پنل داخلی کولر گازی را جابجا کنید، باید علاوه بر پنل داخلی، باید سینی پشت کولر را هم باز کنید. در این حالت این مجموعه را باید به مکان جدید منتقل کرده و لوله کشی را به صورت مجدد انجام دهید. برای استفاده از خدمات لوله کشی کولر گازی در اصفهان میتوانید بر روی لینک درج شده کلیک کنید. برای برداشتن یونیت داخلی از روی دیوار باید با استفاده از یک انبردست، این پنل داخلی را از دیوار جدا کرده و سپس مسیر لوله مسی رفت را با استفاده از آچار آن ببندید. حال باید در زیر محل اتصال یک سطل قرار دهید تا اینکه قطرا آب خروجی در آن جمع شوند و محیط داخل ساختمان را کثیف نکنند. پس از این کار اسپلیت را روشن کرده و چند دقیقه صبر کنید تا کل لوله‌های مسی، یونیت داخلی و یونیت خارجی از گاز خارج شوند. سپس سیر لوله برگشت گاز را ببندید و اسپلیت را خاموش کنید.

نکات مهم در نحوه حابجایی کولر گازی اسپلیت

 • در حین جابجایی و انتقال، مراقبت لوله های مسی کولر گازی باشید تا دچار آسیب نشوند.
 • دقت کنید که مسیر لوله‌ها را به خوبی ببندید تا گرد و خاک یا اجسام داخلی وارد آنها نشود.
 • حتما از اجزای واحد داخلی و اتصالات آن در برابر نفوذ گرد و غبار مراقبت کنید.
 • در زمان انتقال لوله ها، برای نگهداری بهتر، آنها را به صورت حلقه درآورید.
 • در حین جابجایی پنل خارجی، حالت عمودی و ایستاده آن را حفظ کنید.
 • در زمان جابجایی کولر گازی و اسپلیت، مراقب باشید که هوا وارد لوله ها نشود.

سخن پایانی

نحوه جابجایی کولر گازی اسپلیت را در این مقاله به شما توضیح داده و تلاش کردیم تا آن را به صورت مرحله به مرحله بیان کنیم. برای جلوگیری از بروز مشکل در حین انتقال پنل‌ها توصیه می‌کنیم که حتما این کار را به یک فرد متخصص بسپارید.

سوالات متداول

 1. آیا در جابجایی پنل داخلی کولر گازی هم نیاز به جمع آوری گاز داریم؟
  بله. به صورت کلی زمانی که قصد جابجایی قسمتهای مختلف کولر گازی و اسپلیت را دارید، باید گاز را تخلیه کرده و همه ملاخظات ذکرشده در این مقاله را رعایت کنید.
 2. آیا برای راه اندازی مجدد کولر گازی پس از نصب، نیاز به حضور متخصص داریم؟
  بله. از آنجا که ممکن است در زمان نصب دوباره نیاز به بازبینی لوله کشی داشته باشید یا اینکه بخواهید عدم وجود هوا در لوله ها و پر کردن گاز را انجام دهید، حتما باید نصب کولر گازی و اسپلیت را به یک متخصص بسپارید.
 3. آیا بدون داشتن گیج فشار میتوان کولر گازی را جمع کرد؟
  توصیه میشود که در صورت نداشتن تخصص در این زمینه، هرگز این کار را انجام ندهید. زیرا ممکن است در اثر کم و زیاد شدن زمان روشن ماندن کولر گازی، دستگاه دچار آسیب شود.
4.8/5 - (32 امتیاز)
برچسب ها :
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ممکن است این مطالب را هم دوس داشته باشید!

مطالب مرتبطی موجود نیست