۷ علت روشن نشدن پمپ آب ساختمان

یکی از کلافه کننده ترین کارها، پیدا کردن علت روشن نشدن پمپ آب ساختمان است؛ زیرا این موضوع ممکن است درست زمانی اتفاق بیفتد که شما نیاز به آب با فشار خوب دارید و این اتفاق نمی‌افتد. به همین دلیل در این مقاله از الوپایپینگ قصد داریم دلیل روشن نشدن پمپ آب ساختمان را بررسی کنیم تا شما بتوانید در مواقع بحرانی، به راحتی علت را پیدا کرده و برطرف کنید.

۱- گیر کردن قطعات مکانیکی

یک علت روشن نشدن پمپ آب ساختمان گیر کردت قطعات مکانیکی و چرخشی آن است که معمولا به دلیل ورود جسم خارجی اتفاق می‌افتد. از سوی دیگر اگر پمپ دچار رسوب شده باشد، ممکن است پروانه نتواند به خوبی بچرخد و در نتیجه گیر کند. بنابراین در صورت مواجهه با این مشکل، ابتدا باید پروانه را بررسی کرده و در صورت وجود جسم خارجی، آن را بیرون بیاورید.

گیر کردن قطعات مکانیکی، یکی از علل روشن نشدن پمپ آب ساختمان

۲- هوا گرفتن پمپ آب

هوا گرفتن، معمولا رایج‌ترین دلیل روشن نشدن پمپ آب ساختمان است که باعث می‌شود فرایند پمپاژ به درستی اتفاق نیفتد. حتی وجود هوا در لوله‌های آب هم می‌تواند از روشن شدن پمپ جلوگیری کند؛ به همین دلیل نیاز است که به هواگیری بپردازید تا مشکل برطرف شود. برای آشنایی با نحوه هواگیری پمپ آب خانه مقاله ما را در این مورد مطالعه کنید.

۳- قطع بودن آب و برق

گاهی اوقات علت روشن نشدن پمپ آب ساختمان مربوط به خود پمپ نیست و بستگی به ورودی‌های آن دارد. برای مثال ممکن است که پریز برق متصل به پمپ، برق نداشته باشد یا اینکه آب قطع شود. علاوه بر این، افزایش حرارت و ذوب شدن قطعات الکتریکی پریز، قطع شدن کابل و وجود مشکل در سیم پیچ پمپ می‌تواند برای شنا ایجاد مشکل کند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که در صورت بروز این مشکل، حتما برای تعمیر سیم پیج پمپ اب در اصفهان با ما در الوپایپینگ تماس بگیرید.

۴- خراب شدن فشار سنج، علت روشن نشدن پمپ آب ساختمان

یک دلیل روشن نشدن پمپ اب خراب شدن فشارسنج یا عدم تنظیم صحیح کلید اتوماتیک است. در این مورد باید فشار را بر روی عددی بالاتر از فشار استارت تنظیم کنید تا پمپ روشن شود. به طور معمول رسوبات موجود در پمپ، بر روی عملکرد آن تاثیر منفی می‌گذارد و باعث می‌شود که فشارسنج عدد درستی را نمایش ندهد.

خراب شدن فشارسنج، یکی از علل روشن نشدن پمپ آب ساختمان

۵- خرابی تجهیزات اتوماتیک پمپ

منظور از تجهیزات اتوماتیک پمپ، ست کنترل و مخزن تحت فشار است که خراب شدن آن‌ها می‌تواند علت روشن نشدن پمپ آب ساختمان باشد. گاهی اوقات این موضوع به دلیل آن است که شما ست کنترلی درستی را خریداری نکرده اید و تناسبی با پمپ ندارد. در نتیجه نمی‌تواند انرژی کافی برای روشن شدن آن را فراهم کند. پس حتما در زمان خرید، آمپر ست کنترل را با آمپر اسمی پمپ مقایسه کنید تا مشکلی ایجاد نشود. اگر نمی‌دانید ست کنترل پمپ آب چیست مقاله ما را در این مورد مطالعه کنید.

۶- وجود مشکل در کلید اتوماتیک، علت روشن نشدن پمپ آب ساختمان

کلید اتوماتیک، یکی از اجزای مهم در پمپ آب ساختمان است که می‌توانند تغییرات فشار آب را مدیریت کند. این کلید ممکن است به دلایل مختلفی دچار مشکل شود که عبارتند از:

 • جمع شدن رسوب بر روی کلید اتوماتیک
 • سوختن رله کنترلی
 • کثیف شدن یا زنگ زدن کنتاکت‌ها
 • قطع بودن برق کلید اتوماتیک
 • نشتی آب از محل اتصالات کلید

وجود هریک از این مشکلات، باعث می‌شود که با کم شدن فشار آب، پمپ نتواند به خوبی کار خود را انجام دهد و در نتیجه عملکرد آن دچار مشکل شود.

۷- گرفتگی لوله‌ها

یک علت روشن نشدن پمپ آب ساختمان گرفتگی لوله‌هاست که باعث می‌شود ست کنترل نتواند به درستی کار خود را انجام دهد. برای اینکه متوجه این موضوع شوید، باید کیفیت آب مصرفی خود را بررسی کرده و در صورت مشاهده رسوبات بیش از حد در آن، برای باز کردن لوله‌ها اقدام کنید.

گرفتگی لوله‌ها، یکی از علل روشن نشدن پمپ آب ساختمان

سخن پایانی

یافتن دلیل روشن نشدن پمپ آب ساختمان نکته بسیار مهمی‌ است که باید در زمان بروز این مشکل، بلافاصله به آن رسیدگی کنید. در غیر این صورت ممکن است که پمپ دچار مشکل شده و به طور کلی بسوزد. از سوی دیگر برای پیشگیری از بروز علت روشن نشدن پمپ آب ساختمان، بهتر است از یک نصاب پمپ آب در اصفهان استفاده کنید که در کار خود مهارت دارد.

سوالات متداول

 1. آیا داغ شدن پمپ می‌تواند علت روشن نشدن آن باشد؟
  بله. در صورت عدم نصب صحیح ست کنترل و منبع تحت فشار، حرارت ایجادشده در پمپ افزایش پیدا کرده و به این ترتیب به موتور آسیب وارد می‌شود.
 2. برای پیشگیری از بروز علت روشن نشدن پمپ آب ساختمان باید چه کار کنیم؟
  باید سرویس پمپ آب خانگی خود را در دوره‌های منظم انجام دهید
4.2/5 - (17 امتیاز)
برچسب ها :
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ممکن است این مطالب را هم دوس داشته باشید!

مطالب مرتبطی موجود نیست