ست کنترل پمپ چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

مدت زمان مطالعه: ۷ دقیقه

ست کنترل پمپ در بسیاری از ساختمان‌ها و آپارتمان‌ها استفاده می‌شود و طرفداران زیادی دارد. در گذشته بیشتر از کلید اتومات مکانیکی و مخزن تحت‌فشار استفاده می‌شد ولی امروزه دیگر کمتر کسی از مخزن تحت فشار استفاده می‌کند. البته این روزها نیز گاهی اوقات افراد به دلایل مختلفی مجبور به استفاده از مخزن می‌شوند. در این مقاله در خصوص این ست‌های پمپ آب صحبت خواهیم کرد و مزایا و معایب و نحوه تنظیم آن‌ها را به شما آموزش می‌دهیم. اگ در این زمینه سوالی دارید، می‌توانید با همکاران ما در الوپایپینگ در ارتباط باشید و یا در قسمت نظرات، سوال خود را مطرح کنید. شما همچنین می توانید سفارش تعمیر پمپ آب ساختمان در اصفهان را در سایت الوپایپینگ ثبت کنید.

ست کنترل پمپ چیست

آشنایی با ست کنترل

نام این قطعه الکتریکی در زبان انگلیسی، automatic digital switch یا کلید اتومات دیجیتال پمپ آب است. بنابراین نام فنی این قطعه کلید اتومات دیجیتال است اما در میان مردم با نام ست کنترل شناخته می‌شود. بنابراین تفاوتی میان این دو نام نیست و هر دو یک معنا دارد.

موارد استفاده از ست کنترل

برای استفاده از کلید اتومات دیجیتال حتما باید یک شرط وجود داشته باشد و آن، فشار داشتن آب ورودی به پمپ خانگی است. در ادامه با مثال این مورد را توضیح خواهیم داد. مثلا اگر برای یک ساختمان در اصفهان پمپ استفاده می‌کنید، آبی که وارد پمپ می‌شود، فشار دارد. چرا که آب شهری است و ۱٫۵ تا ۲٫۵ بار فشار دارد. در نتیجه می‌توانید از ست کنترل استفاده کنید. حال فرض کنید آب مصرفی برای یک زمین که در اطراف شهر وجود دارد و دارای لوله کشی نمی‌باشد، به کمک پمپ آب و از تانکر یا منبع، تامین می‌شود. فشار آب ورودی به این پمپ صفر است و نمی‌توان در این شرایط از کلید اتومات دیجیتال استفاده کرد.

در نتیجه متوجه شدید که آب شهری دارای فشار است و آبی که در منبع و یا استخر وجود دارد، فشار ندارد. به این نکته نیز باید توجه کنید که حتی اگر منبع را بالاتر از پمپ نصب کنید، باز هم تاثیری در فشار آن ندارد. همچنین حجم منبع نیز در این مورد، بی تاثیر است. برای اینکه بدانید از ست کنترل پمپ آب می‌توانید استفاده کنید یا نه، یک مورد را بررسی کنید. بدون اینکه پمپ را روشن کنید، شیر آب را باز کنید. اگر آب از شیر خارج شد، یعنی امکان استفاده از کلید اتومات دیجیتال وجود دارد و اگر آب از شیر خارج نشد، یعنی نمی‌توانید از آن استفاده کنید. برای جلوگیری از بروز این مشکل، می‌توانید از خدمات نصب پمپ آب در اصفهان استفاده کنید.

نحوه عملکرد کلید اتومات دیجیتال

برای کار کردن ست کنترل، باید آب با فشار حداقل ۰٫۵ بار از درون آن عبور کند. قطعه‌ای به نام فلوسوئیچ درون کلید اتومات دیجیتال وجود دارد که با عبور آب با فشار مناسب، فعال شده و سبب روشن شدن پمپ می‌شود. اگر فشار آب مثلا ۰٫۳ نیز باشد، کلید اتومات روشن نخواهد شد.

اجزای داخلی ست کنترل پمپ آب

ارتفاع مناسب برای ست کنترل پمپ

حداکثر ارتفاعی که کلید اتومات دیجیتال توانایی آبرسانی دارد، ۳۵ متر است. این عدد به میزان فشار آب منطقه شما نیز بستگی دارد. آبرسانی با ست کنترل پمپ آب، برای منطقه‌ای با فشار آب ۲٫۵ بار، تا ۲۰ متر و منطقه‌ای با ۱٫۵ بار فشار، تا ۱۰ متر امکانپذیر است. اگر فشار آب در منطقه‌ای حدود ۳٫۵ ۴ بار باشد، میزان بازدهی تا ۳۰ و ۳۵ متر، می‌باشد. البته این را نیز باید بدانید که اعدادی که در مشخصات قطعات ذکر می‌شوند، در شرایط استاندارد آزمایشگاه به دست آمده‌اند و در واقعیت کمی اختلاف وجود دارد. مثلا برای محاسبه فشار، فشار شیر آب را نیز باید در نظر بگیرید که خودش حدود ۰٫۵ بار است. بنابراین همیشه حدود ۰٫۵ بار را به محاسبات خود اضافه کنید. در کل اگر فشار آب شهری ۳ بار است، ارتفاع را ۲۵ متر، برای فشار ۲٫۵ بار، ارتفاع را ۱۵ متر، برای فشار ۲ بار، ارتفاع را ۱۰ متر و برای ۱٫۵ بار فشار، ارتفاع را ۷ متر در نظر بگیرید. برای یادگیری نحوه تنظیم ست کنترل پمپ آب مقاله ما را در این مورد مطالعه کنید.

مزایای ست کنترل پمپ آب

۱ – بالا بودن عمر مفید

اگر یک کلید اتومات دیجیتال با کیفیت خریداری کنید، می‌توانید تا سالیان سال از آن استفاده کنید. در صورتی که مخزن تحت فشار نیاز به تنظیم باد مداوم دارد و یا حتی ممکن است تیوپ آن دچار ترکیدگی و یا سوراخ شدگی شود.

۲ – نیاز نداشتن به شیر بای پس در زمان قطعی برق

وقتی از اتومات مکانیکی استفاده می‌شود، با قطع برق و از کار افتادن پمپ، برای رسیدن آب به مصرف کننده، باید شیر بای پس باز شود ولی در صورت استفاده از ست کنترل، لزومی به این کار نیست.

۳ – ثابت بودن فشار آب

با باز بودن آب، نوسانی در فشار آن ایجاد نمی‌شود و یک میزان ثابت است. در صورتی که باز بودن دائم آب، در مخزن تحت فشار، سبب خاموش و روشن شدن پمپ می‌شود.

۴ – وابسته نبودن به مخزن تحت فشار

اتومات  مکانیکی، نمی‌تواند بدون مخزن انبساط کار کند ولی کلید اتومات دیجیتال اینطور نیست.

۵ – خاموش کردن سریع پمپ در زمان قطع آب

در صورت استفاده از ست کنترل، تا ۱۰ ثانیه پس از قطع برق، خاموش شدن پمپ اتفاق می‌افتد و جلوی سوختن پمپ را می‌گیرید. در صورتی که با استفاده از مخزن تحت فشار، کارکرد پمپ حتی پس از قطع آب نیز به صورت خشک ادامه خواهد داشت و سبب سوختن پمپ می‌شود.

۶ – افزایش آبدهی یا دبی

استفاده از کلید اتومات دیجیتال ، دبی آب را در مقایسه با مخزن تحت‌فشار، تا ۲۵ درصد افزایش می‌دهد.

۷ – استفاده آسان

استفاده از منبع انبساط بسیار پر دردسر است و دائم نیاز به تنظیم باد، تخلیه لوله‌ها و … دارد. در صورتی که ست کنترل تنطیم و استفاده بسیار آسانی دارد.

نمایش ست کنترل پمپ - الوپایپینگ

معایب ست کنترل پمپ چیست

۱ – استفاده از این قطعه برای مواردی مانند تانک، چاه، استخر و … که فشار آب کم است، امکان پذیر نیست و نیاز به حداقل ۰٫۵ بار فشار دارد.
۲ – استفاده از این قطعه، سبب بالا رفتن استهلاک بلبرینگ پمپ می‌شود. چرا که کلید اتومات تمام مدت باز بودن آب، پمپ را خاموش نمی‌کند.
۳ – اگر فشار آب لوله کشی کاهش یابد، ست کنترل غیرفعال شده و برای کار کردن پمپ، باید یا ست را ریست کنید و یا برق آن را قطع و وصل کنید.

آشنایی با برندهای کلید اتومات دیجیتال

 • پنتاکس (pentax): این برند یکی از بهترین مارک‌ها بازار است و قیمت آن نیز متعادل است. برند پنتاکس تولید کشور ایتالیا است و مزیت آن، امکان تنظیم فشار استارت توسط خود شما و دقیق بودن مانومتر آن است.
 • Lowara: این برند کیفیت بسیار خوبی دارد ولی چهار برابر گران‌تر از برند پنتاکس است و همچنین مناسب پمپ‌های ۳ اسب است.
 • استریم (stream): این برند ساخت چین است و امکان ساپورت تا ۱۰ بار فشار را دارد. طراحی و کیفیت مناسبی دارد.
 • آیمر (imer): این برند ست کنترل، مناسب پمپ‌های ۲ اینچ و ۲ اسب بخار است.
 • دلتا (Delta): این برند نیز تولید کشور چین است و قیمت آن نیز مناسب است ولی کیفیت و دقت آن، کمتر از مدل‌های قبلی است.
 • وگو (Wego): این برند نیز بسیار پرطرفدار است و امکان پشتیبانی تا پمپ‌های ۲ اسب بخار را دارد.
 • ایکار (Icar): این برند نیز جزو برندهای چینی است که دارای پیچ تنظیم فشار است و توانی حدود ۱۰ بار فشار دارد.
 • سئوکا (Seoca): این کلید اتومات دیجیتال برندی ایرانی است و فاقد پیچ تنظیم فشار است. قیمت آن نیز بسیار مناسب است.
 • فلو (Flow): این مارک نیز ساخت ایران است و قیمت مناسبی دارد.

ست کنترل نصب شده روی پمپ آب

جمع بندی

در این مقاله شما را با کلید اتومات دیجیتال آشنا کردیم، برندهای مختلف آن و مزایا و معایب آن را بررسی کردیم. امید است که با خواندن این مقاله به پاسخ سوالات خود در خصوص ست کنترل رسیده باشید. اگر در این زمینه سوالی دارید، می‌توانید از مشاوران ما در الوپایپینگ کمک بگیرید. 

سوالات متداول

 1. چند مورد از مزایای ست کنترل را نام ببرید؟
  ۱) بالا بودن عمر مفید ۲) نیاز نداشتن به شیر بای پس در زمان قطعی برق ۳) ثابت بودن فشار آب ۴) وابسته نبودن به مخزن تحت فشار
 2. ارتفاع مناسب برای ست کنترل چقدر است؟
  حداکثر ارتفاعی که کلید اتومات دیجیتال توانایی آبرسانی دارد، ۳۵ متر است. این عدد به میزان فشار آب منطقه شما نیز بستگی دارد.
4.5/5 - (12 امتیاز)
برای ثبت درخواست تعمیر ست کنترل پمپ آب در اصفهان با ما تماس بگیرید. ثبت درخواست تعمیر در محل
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. فرشته گفت:

  اطلاعاتی که در دسترس مردم گذاشتین خیلی عالی هست. من ممنونم از شما.

 2. اجودی گفت:

  ایا در استفاده از ست کنترل ، مخزن اب نیز استفاده می شود ؟ یا ست کنترل مستقیما به لوله ی اب شهری وصل می گردد

  1. admin_alopiping گفت:

   خیر نیاز نیست
   در زمانی که پمپ آب همراه ست کنترل بر روی شبکه شهری نصب بشه نیازی به مخزن آب نیست.
   ولی این کار دو ایراد بزرگ دار :::
   ۱- عدم وجود آب ذخیره در زمان قطع آب
   ۲- امکان جریمه شدن توسط اداره آب چون این کار خلاف قانون هست

   پیشنهاد میشه این کار انجام نشه و از مخزن اب حتی کوچیک ۳۰۰ لیتری در کنار پمپ استفاده بشه

 3. مریم گفت:

  سلام. کابل برق روی ست کنترل چه کاربردی داره؟ قبلاً در آپارتمان برند پنتاکس رو داشتیم که کابل برق نداشت. متاسفانه خراب شد و ست جدیدی که برامون نصب کردن یک کابل برق داره. ممنونم از راهنماییتون.

  1. admin_alopiping گفت:

   سلام. از این کابل های برق می تونید جهت اتصال برق ورودی و خروجی ست کنترل استفاده کنید

 4. محسن گفت:

  ست کنترل مانومتر نداشته باشد چی میشه

  1. admin_alopiping گفت:

   سلام. وقت بخیر. در بحث اندازه گیری فشار به مشکل بر می خورید.