تنظیم ست کنترل پمپ با انجام ۶ مرحله ساده

مدت زمان مطالعه: ۶ دقیقه

تنظیم ست کنترل پمپ و نحوه انجام آن، برای افرادی که از پمپ برای جبران کم بودن فشار آب بهره می‌برند، یک معضل بزرگ است. بنابراین در این مقاله قرار است به بررسی مراحل تنظیم آن بپردازیم و نکاتی را در این زمینه به شما بگوییم. پس اگر می‌خواهید ست کنترل پمپ خود را تعمیر کنید، این مقاله را از دست ندهید. همچنین اگر سوالی دارید، مشاوران ما در شرکت الوپایپینگ به شما کمک خواهند کر. همچنین در صورتی که می خواهید بدانید ست کنترل پمپ آب چیست مقاله ما را مطالعه کنید.

تنظیم ست کنترل پمپ در alopiping

پیش نیاز تنظیم ست کنترل پمپ

به طور کلی اگر فشار ست کنترل، کمتر از نیم بار باشد، حتی با خواندن این آموزش و شناخت نحوه تنظیم ست کنترل پمپ آب استفاده از آن هیچ فایده‌ای برای شما نخواهد داشت. چون اصلا در این شرایط ست کنترل، عملکردی از خودش نشان نمی‌دهد. بنابراین به این نکته توجه کنید که استفاده از ست کنترل، برای مکان‌هایی که حداقل نیم بار فشار دارند، مناسب است. حالا منظور از آبی که نیم بار فشار دارد، چیست؟ آب لوله کشی شهری دارای حداقل نیم بار فشار است و آب چاه استخر، منبع آب و … این شرایط را ندارد.در اصل وقتی حرف از فشار آب می‌زنیم، منظورمان فشار آب برای پمپ نیست و منظور فشار آب برای مصرف کننده است. ممکن است آب با فشار ۰٫۳ به پمپ برسد ولی برای مصرف کننده به صفر برسد و همین موضوع از عملکرد ست کنترل پمپ آب جلوگیری می‌کند. ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که ست کنترل پمپ ما کار می‌کند با وجود اینکه پمپ به منبع متصل است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که منبع به لوله کشی شهر متصل است و آب درون آن همان آب شهری است. ولی اگر منبع، به لوله کشی شهر متصل نباشد، به هر حال فشار برای مصرف کننده صفر است، حتی اگر محل نصب منبع، خیلی بالاتر از پمپ باشد.

مراحل تنظیم ست کنترل پمپ آب

برای تنظیم ست کنترل پمپ آب باید از یک فرد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. البته که با طی کردن مراحل زیر، می توانید ست کنترل را تنظیم کنید؛ اما پیشنهاد ما این است که در این زمینه حتما با شماره تلفن تعمیرکار پمپ آب در اصفهان تماس بگیرید.

۱) ابتدا اقدام به باز کردن شیر آب یکی از واحدها تا انتها کنید.

در ابتدا یکی از شیرهای آب یکی از واحدهای ساختمان، مانند شیر آب روشویی دستشویی یا شیر ظرفشویی را تا آخرین درجه باز کنید. فرقی ندارد که کدام شیر آب و یا شیر آب کدام واحد باز باشد، تنها باز بودن تا انتهای یک شیر مهم است.

۲) اقدام به بستن شیر خروجی پمپ آب کنید.

در مرحله دوم تنظیم ست کنترل پمپ، باید به جایی بروید که پمپ در آن نصب شده است. سپس اقدام به بستن شیر خروجی پمپ کنید تا سبب خاموشی آن شوید. 

۳) اقدام به باز کردن شیر خروجی به مقدار کم، کنید.

پس از اینکه پمپ خاموش شد، در این مرحله لازم است تا شیر خروجی پمپ آب را به میزان خیلی کم باز کنید تا آب تنها در حد شیر سماور از آن خارج شود و میزان آب خروجی، خیلی زیاد نباشد.

۴) اقدام به چرخاندن پیچ ست کنترل پمپ آب به سمت منفی کنید.

حال در این شرایط از تنظیم ست کنترل پمپ آب با روشن شدن پمپ مواجه می‌شوید. به این دلیل که آب حتی به میزان کم باز شده است، روشن شدن و کار کردن پمپ را به همراه دارد. حال باید برای اینکه از روشن شدن پمپ جلوگیری کنید، باید اقدام به چرخاندن پیچ ست تنظیم کنید و آن را به سمت علامت منفی ببرید. در این صورت با ورود آب به مقدار کم در داخل پمپ، پمپ روشن نخواهد شد.

قطعات داخلی و نحوه تنظیم ست کنترل پمپ در الوپایپینگ

۵) حال به تکرار دوباره مراحل یک تا چهار بپردازید.

انقدر باید مراحل ۱ تا ۴ را انجام دهید تا دیگر با روشن شدن پمپ، مواجه نشوید. اگر تمام مراحل را به درستی انجام دهید، باید به روشن نشدن پمپ آب دست یابید. دلیل تاکید ما برای کار نکردن پمپ در شرایطی که میزان آب کمی وارد آن می‌شود، این است که تا جایی که ممکن است، میزان استهلاک پمپ را کاهش دهید. در غیر این صورت، سبب کارکرد دائمی و بدون وقفه پمپ شده و در نهایت درون پمپ را هوا فرا می‌گیرد.

۶) شیر خروجی را باز کنید و تنظیم ست کنترل پمپ را به اتمام برسانید.

در این مرحله باید به باز کردن شیر خروجی پمپ تا نیمه، بپردازید. با انجام درست و بی نقص این کار در این مرحله، باید با روشن شدن پمپ مواجه شوید. اگر در این قسمت پمپ آب روشن نشد، باید به چرخاندن پیچ تنظیم ست کنترل پمپ آب به سمت علامت مثبت بپردازید. این فرآیند را تا زمانی انجام دهید که به روشن شدن پمپ، منجر شود. در واقع در همین مرحله است که کلید اتومات دیجیتال پمپ آب، تنظیم می‌شود. اگر قصد استفاده از پمپ و ست کنترل را برای طبقات بالا دارید، پیشنهاد ما چرخش بیشتر درجه ست کنترل به سمت مثبت است. در این صورت پمپ با رسیدن میزان فشار به ۲ بار یا بیشتر، روشن می‌شود و اگر محل قرارگیری پیچ تنظیم در حالت منفی باشد، روشن شدن پمپ روی فشار نیم بار اتفاق می‌افتد.

اما سوال اینجا است که پیچ تنظیم ست کنترل کجاست؟ در نمونه های ابتدایی از انواع ست کنترل پمپ آب، پیچ تنظیم وجود ندارد. به همین دلیل ممکن است شما گیج شوید که پیچ تنظیم ست کنترل کجاست و زمان زیادی را صرف فهمیدن پاسخ این سوال کنید. اما در نمونه های جدید، این پیچ وجود دارد. به همین دلیل در زمان خرید ست تنظیم باید از فروشنده بپرسید که پیچ تنظیم ست کنترل پمپ آب در کدام قسمت قرار گرفته است. همچنین می‌توانید در زمان استفاده از خدمات نصب پمپ آب در اصفهان از نصاب بپرسید که این پیچ در کجا قرار گرفته تا بتوانید در زمان نیاز از آن استفاده کنید.

خرید ست کنترل قابل تنظیم 

در بازار دو نوع ست کنترل وجود دارد.یک دسته محصولاتی هستند که پیچ تنظیم ست کنترل ندارند، بنابراین بعضی از افراد به دنبال این پیچ در دستگاه خود می‌گردند، غافل از اینکه این دستگاه اصلا پیچ تنظیم ندارد. این دسته معمولا دارای کیفیت کمتری هستند و ساختارشان ساده‌تر است. ست کنترل قابل تنظیم، دسته دوم این محصولات است. این دسته، پیچ تنظیم دارد و به راحتی طبق مواردی که پیش‌تر توضیح دادیم، می‌توانید عمل کنید. محل قرارگیری این پیچ، معمولا پشت دستگاه است که می‌توان چرخاندن آن را توسط یک پیچ گوشتی انجام داد.

آشنایی با ست کنترل دوو

شرکت خوشه‌ای دوو در تاریخ ۲۲ مارس سال ۱۹۶۷ در شهر سئول، کشور کره توسط کیم وو چونگ تاسیس شد. نام این شرکت از دو قسمت تشکیل شده است، بخش اول (Dae)، که به معنای عالی در کره است و بخش دوم (woo)، گرفته شده از نام بنیان گذار این شرکت است. دوو یک برند قدیمی در زمینه تجهیزات قدرتی و فنی است. تولید دستگاه ست کنترل نیز، یکی از تولیدات این شرکت است. دو مدل از بهترین ست‌های کنترل تولید شده در این شرکت که در بازار وجود دارد، مدل DAEPC-15 و مدل DAEPC-7 می‌باشد. محصولات دوو دارای گارانتی و خدمات پس از فروش است که از مزیت‌های این برند در برابر سایر برندها است. به طور کلی روش تنظیم ست کنترل برای همه برندها، یکسان است و طبق همان مراحلی که گفته شد، انجام می‌شود.

جمع بندی

در این مقاله ابتدا با پیش نیاز و سپس با مراحل تنظیم ست کنترل پمپ آشنا شدید. به کمک این مقاله با چند مرحله ساده، به راحتی می‌توانید ست کنترل پمپ خود را تنظیم کنید. با این حال اگر باز هم نیاز به مشاوره دارید، تنها لازم است از برای تنظیم ست کنترل پمپ خود از مشاوران ما در الوپایپینگ کمک بگیرید.

سوالات متداول

پیش نیاز تنظیم ست کنترل پمپ چیست؟

توجه به این نکته که استفاده از ست کنترل، تنها برای مکان‌هایی که حداقل نیم بار فشار دارند، مناسب است.

چرا باید اقدام به چرخاندن پیچ ست کنترل به سمت منفی کرد؟

برای جلوگیری از روشن شدن پمپ

4.3/5 - (6 امتیاز)
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سید مجتبی جدی گفت:

  سلام.ما طبقه ۳ تک واحدی ساکنیم.پمپ جتی یک اسب داریم.مشکلی که داریم اینه که وقتی پمپ روشن میشه شیر دستشویی آب خیلی ورپاش میکنه که مجبور به کم کردن خیلی زیاد فلکه آب داخل واحد کردم.حالا به نظرتون باید پیچ کوچیک که مربوط به بازه دلتا هستش رو تنظیم کرد یا پیچ بزرگ ست کنترل رو ؟ متشکرم از راهنمایی تون.

  1. admin_alopiping گفت:

   سلام. مشکلی که وجود داره اینه که میزان قشاری که پمپ شما درست میکنه از حد مصرف شما بیشتر هست که بهتره شیرهای پیسوار دستشویی رو در حالت نیمه باز قرار بدید تا کنترل بهتری روی این موضوع پیدا کنید.

 2. مارینی گفت:

  با سلام
  چرا پمپ گاها با وحود عدم مصرف خاموش نمی شود.هیچ گونه نشتی هم وجود ندارد

  1. admin_alopiping گفت:

   سلام وقت بخیر خیلی وقت ها نوسانات آب در فلاش تانک ها، کولر ها و .. باعث میشه که پمپ خود به خود روشن بشه. برای جلوگیری از این مشکل می تونید از پمپ هایی با منبع انبساط استفاده کنید که تو خاموش و روشن شدن صرفع جویی شه