۵ علت پرتاب آب از کولر آبی به همراه راه حل های آن

مدت زمان مطالعه: ۶ دقیقه

 پرتاب آب از کولر آبی، معضلی است که گاهی با آن مواجه می‌شوید. همیشه فصول سرد سال خواستار استفاده از وسیله‌های گرمایشی و البته فصول گرم هم خواستار وسیله‌های سرمایشی است. یکی از محبوب‌ترین وسیله‌های سرمایشی که از زمان تولید همیشه مورد توجه بوده و هست؛ کولرها به خصوص کولرهای آبی هستند. براساس آمار گرفته شده از جوامع، حدودا ۷۰ درصد مردم از آن‌ها استفاده می‌کنند. این عدد، درصد قابل توجهی است و نشانگر اهمیت وجود این وسیله در خانه‌ها، مکان‌های کاری و … است.
استفاده درست از هر چیزی همیشه نیازمند به دست آوردن آگاهی از آن است. حال از آنجا که اهمیت وجود این وسیله برای همه آشکار شد، قصد داریم تا در ابتدا به طور خلاصه و کوتاه راجع به نحوه کار کولرهای آبی توضیحاتی ارائه کنیم و در ادامه به یکی از مشکلاتی که ممکن است به سراغ کولر شما بیاید، یعنی “پرتاب آب از دریچه ورودی کولر” بپردازیم و همچنین راه چاره را به شما نشان دهیم. مشاوران ما در شرکت الوپایپینگ نیز می‌توانند شما را در زمینه تعمیر کولر آبی در اصفهان راهنمایی کنند.

بررسی کولر آبی برای رفع ایراد پرتاب آب از دهانه کولر آبی با الوپایپینگ

اصول کار کولرهای آبی

کولرهای آبی با استفاده از سیستم سرمایش تبخیری کار می‌کنند. به طوری که گرمای موجود در هوا را با استفاده از آب داخلشان جذب کرده و به همین ترتیب موجب کاهش دما یا خنک شدن هوا می‌شوند. از طرفی همین گرمای جذب شده توسط آب، موجب تبخیر آن می‌شود (تبدیل شدن آب به بخار به معنی افزایش رطوبت هوا است). کولرهای آبی از آنجا که رطوبت تولید می‌کنند، برای مناطق با آب و هوای گرم و خشک کارایی بسیار بالایی دارند. این رطوبت تولید شده توسط کولرهای آبی، مانع از خشکی هوا، ترک خوردگی صنایع ساخته شده از چوب و … می شود.

دلایل پرتاب آب از کولر آبی

۵ دلیل برای این مشکل وجود دارد که یک به یک در رابطه با آن‌ها توضیح می‌دهیم و راه حل آن‌ها را نیز بیان می‌کنیم.

۱- به وجود آمدن پارگی در شیلنگ
ممکن است در شیلنگی که به کولر آبرسانی می‌کند پارگی به وجود آمده باشد. در این صورت برای آب خارج شده ۲ حالت ممکن است رخ دهد؛ حالت اول: ” آب روی پره‌های توربین ریخته می‌شود “. حالت دوم: ” آب خارج شده از شیلنگ، از طریق پوشال‌ها و یا تسمه، بر روی فن ریخته می‌شود”.
راه حل: برای این علت پرتاب آب از کولر آبی، یک راه حل بسیار ساده وجود دارد، “خرید یک شیلنگ نو”. بعد از خرید، شیلنگ‌ها را تعویض کنید. (نکته: اگر نمی‌دانید که آب از چه سمت و به چه شکلی روی تسمه می‌ریزد؛  تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که درب سمت موتور را بسته و برعکس، درب دیگر را باز بگذارید).

۲- وجود فضای زیاد در پدها یا پوشال‌ها دومین مشکل پرتاب آب از کولر آبی
اگر نقاط زیادی از پدها به ویژه قسمت‌های بالایی آنها باز باشد، یا اگر چفت پوشال‌ها روی درب کولر چندان محکم و سفت نباشد؛ آب به جای ریختن روی پوشال‎‌ها یا پدها، از طریق این منافذ و فضاهای باز توسط چرخش پروانه به دهانه کولر وارد می شود. این اتفاق سبب شده تا در نهایت آب به محیط بیرون بریزد.
راه حل: در صورت بروز این مشکل، می‌بایست بست‌هایی که نگهدارنده پوشال‌ها یا پدها به درب کولر هستند را چک کنید، در صورت نیاز آنها را مجددا نصب کنید اما اگر متوجه شدید که بست‌ها دیگر قابلیت استفاده ندارند، حتما آنها را با بست‌های نو جایگزین کنید.

آشنایی با اجزای کولر آبی برای یافتن مشکل پرتاب آب از دهانه کولر آبی - الوپایپینگ

۳- اشکال در چند راهه‌های توزیع کننده آب
وجود چند راهه‌های توزیع کننده، برای تقسیم و توزیع آب دریافتی از پمپ و رساندن آب به آبراه‌ها و در ادامه به پوشال‌ها است. اگر مشکلی در این بخش‌ها به وجود آمده باشد، طوری که توزیع آب به خوبی انجام نشود؛ در این صورت آب موجود در چند راهه‌ها، به آبراه‌ها تخلیه نمی‌شود و به جای آن از دهانه کولر خارج می‌شود. در نتیجه با پرتاب آب از کولر آبی مواجه می‌شوید.
راه حل: حتما باید به یک متخصص مراجعه کنید، تا در صورت نیاز، چند راهه‌ها را اصلاح و یا اینکه تعویض کنند.

۴- ریختن آب روی حلزونی
در این حالت، آب مکش شده توسط پمپ، بر روی حلزونی و یا فن کولر ریخته می‌شود و به همین ترتیب، به خروج آب از دهانه کولر منجر می‌شود.
راه حل: اگر کولر شما دچار این مشکل شده، پمپ بیش از حد، مکش آب را انجام می‌دهد. پس باید اتصالات پمپ را بررسی کنید و همچنین مدار آبرسانی را تنظیم کنید.

۵- خروج آب از آبراه‌های کولر، اخرین دلیل پرتاب آب از کولر آبی
از آنجا که کمی قبل‌تر ذکر کردیم، این نام برای شما آشناست. منافذ زیر درب‌های کولرهای آبی همان آبراه‌ها هستند. به این ترتیب که آب موجود در چند راهه‌های توزیع کننده وارد آن‌ها می‌شوند و در ادامه، آب از طریق آبراه‌ها بر روی پوشال‌ها می‌ریزد. به عبارت دیگر آبراه‌ها، واسط بین چند راهه‌های توزیع کننده و پوشال‌ها هستند. آسیب وارد شده به آبراه‌ها منجر به سرریز شدن آب و در نهایت نشت آب از دریچه کولر می‌شود.
راه حل: رسوبات و اجسام خارجی که به آبراه‌ها وارد می‌شوند، به مرور روی هم انباشته می‌شوند و در آن‌ها مانع ایجاد می‌کنند. اگر آبراه‌های کولر شما چنین رسوباتی دارد، باید آن‌ها را از وجود این رسوبات پاک کنید. سپس در ادامه، با استفاده از گیره محدودکننده شیلنگ پلمپ، جریان آب عبوری را محدود کنید.

 انجام سرویس مداوم کولر برای جلوگیری از مشکلاتی مانند پرتاب آب از کولر آبی

یکی از مواردی که همیشه پیشنهاد می‌شود، علاج قبل از واقعه یا به عبارتی پیشگیری است. بهتر است طی بازه‌های زمانی منظم، کولرها را توسط متخصصین مجرب کنید؛ تا نه تنها از آبدهی کولر بلکه از مشکلات دیگر هم جلوگیری شود. همچنین این عمل شما را از هزینه‌های اضافی جهت تعمیر کولر بی نیاز خواهد کرد، چرا که سرویس منظم احتمال بروز مشکلات برای کولر شما را بسیار کاهش می دهد. سرویس کولر آبی شامل تعویض سالیانه پوشال‌ها، تنظیم استاندارد تسمه کولر، کنترل شیلنگ آب و … می‌شود. همه موارد گفته شده در کنار هم، موجب جلوگیری از آبدهی، افزایش طول عمر کولر و … می شود. جهت تعویض پوشال کولر آبی پیشنهاد می کنیم لینک مقاله درج شده را مطالعه کنید.

سرویس کولر برای بررسی مشکل پرتاب آب از دهانه کولر آبی

  سخن آخر

در این مقاله تلاش کردیم، در رابطه با دلایل پرتاب آب از کولر آبی و همچنین راه حل این مشکل به شما عزیزان توضیح دهیم تا بتوانید به بهترین نحو از این وسیله پرکاربرد استفاده کنید و از خنکی هوا لذت کامل را ببرید. در صورتی که در این رابطه به اطلاعات بیشتری نیازمندید، حتما با مشاوران ما در شرکت الوپاپینگ تماس بگیرید.

 سوالات متداول

 1. چرا گاهی در کولرهای آبی، آب از دهانه ورودی آن‌ها به بیرون پرتاب می‌شود؟
  دلایل عمده را میتوان به ۵ بخش تقسیم کرد ۱- مشکل پارگی شیلنگ و در پی آن نفوذ آب به تسمه ۲- وجود فضای زیاد در پدها یا پوشال‌ها‌ ۳- اشکال در چندراه‌های توزیع کننده ۴- ریختن آب روی حلزونی ۵-خروج آب از آبراه‌های کولر 
 2. سرویس دهی کولرهای آبی شامل چه مواردی است و چرا مورد نیاز است؟
  سرویس کولرهای آبی شامل تعویض سالانه پوشال‌ها، تنظیم استاندارد تسمه کولر و… می‌باشد؛ که همگی در کنار هم از به وجود آمدن مشکل برای کولر شما جلوگیری می‌کنند و به این ترتیب هم طول عمر کولر شما افزایش می‌یابد و هم هزینه‌های اضافی کاهش می‌یابد.
4.5/5 - (2 امتیاز)
برای ثبت درخواست تعمیر کولر آبی در اصفهان با ما تماس بگیرید. ثبت درخواست تعمیر در محل
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. شبنم گفت:

  سلام کولر آبی ما از زیرش که فکر میکنم شیر تخلیه باشه آب میده باید چه کنیم

  1. admin_alopiping گفت:

   سلام. دوتا فرض مطرح است یا آب درون محفظه کولر زیاد تر از حد مجاز است کخ مشکل از شناور شماست و اگر از شیر پلاستیکی تخلیه کولر که ممکن است شل شده باشد و یا شکسته باشد که باید تعویض شود