گرمایش از کف تابشی هیدرونیک؛ انتخابی هوشمندانه برای زمستانی سرد ❄

مدت زمان مطالعه: ۸ دقیقه

گرمایش از کف تابشی هیدرونیک، روشی است که بدون اینکه فضایی را اشغال کند، گرمایی مطبوع به محیط می‌دهد. گاهی اوقات ممکن است وارد خانه‌ای شوید که گرمای مناسبی دارد ولی رادیاتور، دریچه یا وسیله‌ای برای ایجاد گرمایش به چشم نمی‌خورد، در نتیجه از سیستم گرمایش از کف استفاده شده است.  در این مقاله در خصوص مزایا، معایب، هزینه اجرا و محل و کفپوش مناسب برای این سیستم گرمایش صحبت خواهیم کرد. همچنین در صورت نیاز، مشاوران و تکنسین های ما در شرکت الوپایپینگ، در زمینه گرمایش از کف در اصفهان، همواره آماده خدمت رسانی به شما می باشند .

اجرای سیستم گرمایش از کف تابشی هیدرونیک با الوپایپینگ

نحوه عملکرد سیستم گرمایش هیدرونیک

انعطاف پذیری لوله‌های( Cross-Linked Polyethylene  ) PEX، اساس کار سیستم گرمایش از کف تابشی هیدرونیک است. ابتدا و انتهای این لوله‌های انعطاف پذیر، که از کف اتاق عبور می‌کنند، به منیفولد (Manifold) وصل می‌شود؛ چون بستر آب بندی می‌شود، هیچ اتصالی بین لوله نیست. لوله‌ها حدودا ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر از هم فاصله دارند و توسط منگنه‌های ویژه در جای خود ثابت می‌مانند.
سطح پایینی و لوله‌ها را مواد بتنی، گچ بتنی و یا خمیری خشک پوشانده که این باعث می‌شود لوله‌ها کاملا  پلمپ شوند. این مواد، گرما را نگه داشته و باعث می‌شوند گرما به صورت مساوی در محیط پخش شود. در اکثر مواقع، با استفاده از کاشی و سرامیک، کف سازی را پایان می‌دهند؛ این مواد گرما را خیلی خوب پخش و حفظ می‌کنند.
منیفولد از اتاق به سمت سیستم در حرکت است و به تقسیم مساوی آب در لوله‌های PEX  و خالی کردن سیستم کمک می‌کند. در سمت دیگر سیستم یک دیگ بخار یا آبگرمکن مخصوص وجود دارد. یک پمپ آب را به درون سیستم می‌برد و آن را به دیگ برمی‌گرداند تا مجددا گرم شود. چون دمای آب در کل، تنها ده درجه کم می‌شود، سیستم قادر است گرما را خیلی خوب حفظ کند.

مزایای سیستم گرمایش از کف تابشی هیدرونیک 

از فواید استفاده از این سیستم مطلوب در محیط‌های مسکونی و تجاری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱ – برعکس دیگر سیستم‌های گرمایشی، در سیستم گرمایشی از کف Hydronic  گرما به صورت یکنواخت در محیط پخش شده و سردی هوا را از بین می‌برد.
۲ – مهم‌ترین فایده این روش این است که این سیستم‌های بدون صدا، ۱۰تا ۳۰ درصد از استاندارد (Hearing, ventilation and air conditioning) انرژی کمتری مصرف می‌کنند و حتی بعد از قطع برق تا ساعت‌ها خانه را گرم نگه می‌دارند.
۳ – با استفاده از سیستم گرمایش هیدرونیک، انسان‌ها نگران آلرژن‌های موجود در هوا نمی‌شوند.
۴- بر خلاف سیستم‌‌های گرمایشی معمولی که هوا را خشک کرده و مشکلات بسیاری را برای پوست و بدن به وجود می‌آورند، سیستم گرمایش از کف تابشی Hydronic  این مشکلات را به دنبال نخواهد داشت.
۵ – به دلیل انتقال حرارت بالای آب نسبت به سایر روش‌ها، برای راه اندازی و حفظ عملکرد گرمایش دیگ‌های بخار و گرمایش از کف، نیاز به برق کمتری است.

تاسیسات سیستم گرمایش هیدرونیک

معایب سیستم گرمایش از کف تابشی هیدرونیک

۱- مهم‌ترین ایراد سیستم گرمایش از کف تابشی Hydronic  ایجاد محدودیت‌های بسیاری برای  پوشش کف است.‌ به طور مثال وجود فرش‌ها از میزان گرما را کم می‌کنند.همچنین روشن کردن این سیستم برای بار اول، نیاز به زمان زیادی برای گرم کردن محیط دارد و سبب افزایش رطوبت، خصوصا نزدیک کف، شود.
۲- مشکل دیگر در زمان نصب به وجود می‌آید. به علت روش مخصوص نصب این نوع سیستم گرمایشی، حتما به یک پیمانکار ماهر نیازمند می‌شوید.
۳- تعمیر سیستم گرمایش Hydronic  هم کار دشواری است، هرچند این سیستم خیلی کم دچار مشکل می‌شود.

برآورد هزینه سیستم گرمایش هیدرونیک

نصب و راه اندازی سیستم گرمایش از کف تابشی هیدرونیک از نصب دیگر سیستم‌های گرمایشی بسیار متفاوت‌تر است؛ به همین دلیل نمی‌توان به صورت دقیق هزینه‌ها را برآورد کرد. مواد و مصالح مورد نیاز، دستمزد پیمانکار و دیگر موارد هزینه‌ها را کاهش یا افزایش می‌دهد. نصب این سیستم گرمایش بهتر است در زمان بازسازی یا ساخت و ساز انجام شود تا کف پوش موجود خراب نشود. با توجه به مواد و اندازه اتاق، هزینه برداشتن کفپوش موجود، متفاوت است.
نصب و راه اندازی سیستم گرمایش Hydronic  از سیستم‌های برقی ارزان‌تر است. به طور کلی نصب این سیستم در مساحت‌های زیاد، ارزان‌تر از مساحت‌های کمتر است. چون محدودیت‌های فضا، کار را دشوار‌تر می‌کند.
از دیگر عواملی که بر هزینه‌ها تاثیرگذار است، نوع کاربرد فضا می‌باشد. بعضی اتاق‌ها بیشتر از اتاق‌های دیگر استفاده می‌شوند و این اتاق‌ها نسبت به فضا‌های کم رفت و آمد خانه معمولا به دمای بالاتری نیاز دارند. این فضا‌ها به سیستم‌های پیچیده‌تری نیاز دارند و این موضوع هزینه‌ها را افزایش می‌دهد.

محل مناسب برای نصب

شما در بهترین حالت می‌خواهید سیستم را در زمان بازسازی یا ساخت و ساز نصب کنید، ولی باید مشخص کنید که می‌خواهید این سیستم را در کل خانه نصب کنید یا فقط در اتاق‌ها. قطعا اتاق‌های بزرگ‌تری که افراد خانواده بیشتر وقت خود را در آن‌ها میگذرانند، مقدم هستند. در کل، حمام، اتاق خواب‌های بدون موکت و نشیمن، راهروها و آشپزخانه معمول‌ترین بخش‌هایی هستند که باید پوشیده شوند. دقت کنید که یک سیستم گرمایش هیدرونیک می‌تواند برای پشتیبانی یا جایگزینی سیستم HVAC استفاده شود، پس برای همه جزئیات به درستی برنامه ریزی کنید.

لایه‌های موردنیاز در گرمایش از کف - الوپایپینگ

بررسی کف پوش مناسب برای روش گرمایشی هیدرونیک

نوع کفپوش مورد استفاده، تاثیر زیادی بر عملکرد سیستم گرمایش از کف تابشی هیدرونیک دارد. چند گزینه‌ای که شما پیش رو دارید:
کاشی چینی یا سرامیکی: کاشی شاید بهترین راه حل باشد چون مقدار انتقال حرارت زیادی دارد و توانایی این را دارد که تابش گرمای ذخیره شده در سطح پایینی را ادامه دهد.
سنگ طبیعی: نوع دیگری از کاشی، سنگ طبیعی است. کاشی‌های سنگی عملکردی بسیار شبیه به سرامیک دارند و در ترکیب با دیگر مواد به خوبی عمل می‌کنند.
لمینت: کف پوش‌های لمینت انتخابی بسیار خوب هستند، هر چند باید محدودیت‌های حرارتی مشخص شده توسط سازنده را در نظر گرفت. همینطور اگر آب از زیر لمینت نشت کند، می‌تواند لمینت را خراب کند. چون بیشتر تولید کنندگان محدودیتی تا ۸۵ درجه فارنهایت را برای لمینیت‌ها مشخص می‌کنند، احتمال خراب شدن لمینیت در اثر حرارت، موردی کمیاب است.
چوب: کف پوش چوبی می‌تواند عملکرد این سیستم گرمایشی را کاهش دهد، ولی همچنان می‌توان از آن استفاده کرد. به هر حال با استفاده از چوب، گرم شدن کف، به زمان بیشتری نیاز دارد و گرما را به خوبی مثل دیگر مواد نگه نمی‌دارد.

بررسی کف پوش نامناسب برای روش گرمایشی هیدرونیک

چندین نوع کف پوش‌ هم هستند که می‌توانند عملکرد سیستم گرمایش از کف تابشی Hydronic  را کاهش دهند. 
فرش: یکی از بدترین انتخاب‌‌ها فرش است، چون برای جذب گرما طراحی شده ولی رسانایی خیلی کمی دارد.
بتن: در حقیقت زمانی که بتن برای پوشش اصلی کف استفاده می‌شود، عملکرد خود را از دست می‌دهد. سیستم‌های تابشی برای ذخیره و پخش گرما به کمک کفپوش نیاز دارند. بتن کم‌ترین عملکرد را در انتقال گرما به محیط دارد.
لاستیک: هرچند به طور معمول از لاستیک‌ برای کفپوش استفاده نمی‌شود ولی بهتر است بدانید که کف‌پوش لاستیکی یکی از انتخاب‌های بد است، چون در نتیجه گرم شدن بوی بدی را در محیط پخش می‌کند.

بررسی طول عمر سیستم گرمایش از کف تابشی هیدرونیک

سیستم گرمایش از کف تابش Hydronic  طول عمری حدود ۱۵تا ۲۰ سال دارند. بیشتر صاحب خانه‌ها معتقدند چون طول عمر زیادی دارد، ارزش هزینه نصب اولیه را دارد. در مقایسه با یک بخاری معمولی از طول عمر ۳۵ سال هم بیشتر می‌شود. این سیستم گرمایش، خیلی کمتر از سایر روش‌ها نیاز به تعمیر دارد ولی در صورت خرابی، باید کف پوش به طور کامل برداشته شود تا به محل مشکل رسید.

نصب سیستم گرمایش از کف در اصفهان توسط تکنسین های الوپایپینگ

جمع بندی

سیستم گرمایش از کف تابشی هیدرونیک روشی تاثیر گذار است و با توجه به اینکه فضای خانه را اشغال نمی‌کند، بسیار مطلوب است. این سیستم در کنار فواید فراوانی از جمله پخش مساوی گرما، عملکرد گرمایشی موثر و تولید نکردن آلرژن عیوبی نیز دارد. از جمله عیوب این روش گرمایشی تعمیرات سخت و محدودیت استفاده از بعضی کف پوش‌ها مثل فرش است. اپر پس از خواندم مقاله، در این زمینه سوالی دارید، همکاران ما در شرکت الوپایپینگ، شما را راهنمایی خواهند کرد.

سوالات متداول

مزایای سیستم گرمایش از کف تابشی هیدرونیک چیست؟

یکنواختی گرما، انرژی مصرفی کمتر، عدم وجود آلرژن، عدم وجود خشکی هوا، نیاز به برق کمتر

معایب سیستم گرمایش از کف تابشی هیدرونیک چیست؟

محدودیت در پوشش کف، نیاز به نصاب حرفه‌ای، تعمیر دشوار

به این مقاله امتیاز دهید.
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *