آموزش مراحل نصب کولر آبی

مدت زمان مطالعه: ۸ minutes

کولر آبی یکی از سیستم‌های سرمایشی در فصل تابستان است که از گذشته تا کنون استفاده می‌شود. یکی از ملزومات در فصل تابستان جهت خنک کردن واحدهای مسکونی نصب کولر آبی است. به همین علت پیشنهاد ما به شما این است که تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا با طریقه راه اندازی و نصب کولر آشنا شوید. برای نصب کولر آبی به فرد متخصصی که در زمینه ی برق ساختمان و تجهیزات کولر آبی تسلط داشته باشد نیازمندیم. فرد متخصص باید با نقشه ی برق موتور کولر آبی آشنایی کامل داشته باشد تا بتواند به عنوان یک نصاب کولر، نصب کولر آبی را سریع‌تر و راحت‌تر انجام دهد. جهت نصب بهتر و اینکه در فصل زمستان مشکلی پیش نیاید بهتر است شیر آب ورودی به کولر در کنار آن قرار داشته باشد.

نصب کولر آبی

انواع کولرهای آبی 

کولرهای آبی را به دو گروه  پرتابل یا سیار و ثابت یا هوایی تقسیم می‌کنند. در این مقاله سعی ما بر این است که  طریقه نصب کولر آبی را به شما آموزش دهیم.

انواع کولر آبی

کولر های آبی در ظرفیت‌های هوا دهی متفاوتی تولید می‌شوند و معمولا باید در مکان‌هایی چون پشت بام، بالکن، تراس، حیاط خلوت و … که  ثابت هستند نصب شوند .

در نصب کولر آبی مراحل زیر باید انجام شود:
۱- ساخت و نصب چهار پایه (شاسی)
۲- نصب کردن برزنت کولر
۳- نصب کردن سایبان
۴- متصل کردن کولر به آب شهری با لوله‌های مخصوص کولر
۵- اتصال برق و کلید کولر در یک مکان مناسب
۶- اتصال و تنظیم شناور کولر و روشن کردن کولر آبی

ساخت و نصب چهارپایه هنگام نصب کولر آبی

نمی توان برای نصب کولر آبی، آن را به طور مستقیم روی زمین قرار داد  و علت  آن هم وجود سر ریز در کف کولر، امکان تخلیه آب و علاوه  بر آن فاصله استاندارد مورد نیاز تا دهانه توزیع هوای کانال کولر است. به همین علت باید یک چهارپایه استاندارد برای کولرهای آبی قبل از شروع به نصب در نظر بگیرید. این شاسی با توجه به مواردی که در زیر ذکر کرده‌ایم باید اندازه و یا ابعاد استانداردی داشته باشد:

۱- موقعیت نصب کولر
۲- اندازه کولر

زمانی که شاسی ساخته می‌شود در زیر هر پایه یک صفحه باید وجود داشته باشد تا در زمین فرو نرود، همچنین می‌توان از ابزارهایی مثل میله جهت مهار کولر و نبشی برای جایگاه کولر کمک گرفت .

همانند شکل زیر:

پایه‌ برای نصب کولر آبی

برای ساخت شاسی:

۱- در مرحله‌ی اول باید ابعاد کولر را اندازه‌گیری کنید.
۲-  نبشی و قوطی‌های فلزی مناسب به گونه‌ای جوش بخورند که براده‌های آهن و سر جوش‌ها باعث سوراخ شدن سینی کولر در زمان نصب نشوند.
۳- در مرحله ی بعد برای نصب باید به محل منتقل شود.

راه های انتقال کولر به محل نصب

۱- استفاده از وسایلی مثل یک بالابر یا آسانسور
۲- همچنین می‌توانید کولر را باز کرده و دوباره بعد از انتقال به محل، قطعات آن را سر هم کنید.

در دو مورد باید کولر را تنظیم کرد :
۱- دهانه خروجی هوای کولر آبی به گونه‌ای باید تنظیم شود که دقیقا با ورودی هوای کانال مطابق باشد.
۲- سطحی که کولر روی آن است باید دقیقا روی زمین باشد.

به منظور اطمینان از  صاف بودن کولر با یک تراز بنایی تراز بودن آن را چک کنید.

نصب برزنت

مراحل نصب برزنت دریچه کانال کولر به شرح زیر است:

۱- ابتدا  برای نصب کولر آبی جای مناسبی را در نظر بگیرید. همانطور که گفته شد مکان کولر باید تراز باشد و دریچه خروجی کولر با دریچه ورودی واحد، ارتفاع زیادی نداشته باشد.
۲- پس از اینکه از جای مناسب برای نصب اطمینان پیدا کردید، برزنت را نصب کنید. در نصب برزنت می‌توانید از وسایلی چون بست‌های پلاستیکی مخصوص و محکم استفاده کنید .
۳- در مرحله‌ی بعدی با دقت سراسر کانال را بپوشانید و به این صورت مانع از هدر رفتن هوای خنک شوید. راه دیگری که برای نصب برزنت وجود دارد، این است که برزنت را با چسب به دهانه کولر و کانال متصل کنید. راه سوم این است که از پیچک، تسمه فولادی و یا پیچ خودکار استفاده کنید.

نصب برزنت کولر آبی

انواع روش‌های نصب برزنت در زمان نصب کولر آبی :

شما به روش های متفاوتی می‌توانید برای کولر آبی خود برزنت نصب کنید که در زیر به اختصار آن ها را برای شما توضیح داده‌ایم.

نصب برزنت با استفاده از چسب:
برای نصب برزنت به وسیله چسب در زمان نصب کولر آبی باید دهانه کولر از دهانه کانال با فاصله ۳۰ سانتی‌متر تنظیم شود. در این صورت باید برزنت را تا حدی بلندتر بگیرید. با این کار تا می‌توانید لبه‌های آن را به وسیله‌ی چسب‌های فوری و چند منظوره حداقل ۵ سانتی‌متر بر روی کانال و ۳ سانتی‌متر بر روی دهانه‌ی کولر بچسبانید.

نصب برزنت به وسیله تسمه فولادی:
در روش اتصال برزنت به وسیله‌ی تسمه فولادی و پیچ خودکار این دفعه به جای استفاده از چسب، از یک تسمه قابل انعطاف فولادی کمک بگیرید. به دقت برزنت را از زیر آن رد کنید. شما می‌توانید با کمک وسایلی چون پیچ خودکار تسمه، برزنت را به کانال و دهانه کولر آبی پیچ کنید.

روش اتصال با گیره‌های پلاستیکی:
در روش اتصال با گیره‌های پلاستیکی باید تعداد کافی گیره به برزنت و لبه کانال و کولر آبی تعبیه شود. این روش ساده‌ترین راه برای افراد تازه کار و مبتدی است. همچنین مناسب کسانی است که به تازگی می‌خواهند جهت نصب کولر فعالیت کنند و البته کارایی خوبی هم دارد.
نکته !
اگر لبه‌های کانال تیز باشند :
۱- خطرناک هستند.
۲- می توانند باعث پاره شدن برزنت بشوند.

برای این منظور باید قبل از شروع به کار لبه کانال کولر را خم کنید. اگر این کار را کانال‌ساز کولر شما و یا نمایندگی نصب کولر آبی انجام نداده‌اند در هر گوشه یک چاک کوچک بدهید و  لبه ها را برگردانید و له کنید.

نصب سایبان

نصب سایبان یکی از راه‌هایی است که می‌تواند از هدر رفت انرژی در کولر آبی جلوگیری کند. انجام این کار باعث افزایش طول عمر کولر آبی می‌شود، زیرا مانع فرسودگی بدنه کولر آبی در زیر تابش مستقیم آفتاب می‌شود. علاوه بر راه‌هایی که پیشنهاد شد در رابطه با صرفه جویی هر چه بیشتر در مصرف برق و آب در کولر آبی و افزایش راندمان آن، می‌توان به استفاده از مواردی چون اینورتر و کلیدهای هوشمند کولر آبی در سیستم کولر اشاره کرد. با استفاده از اینورتر در سیستم موتور هنگام نصب کولر آبی، کولر قادر است  علاوه بر مصرف برق کمتر انرژی بیشتری تولید کند. 

استفاده از سایبان در زمان نصب کولر آبی

اتصال کولر به آب شهری

 لوله کولر از هر جنسی که باشد چه مسی و چه پلاستیکی به وسیله‌ی یک سری اتصالات انجام می‌شود. این اتصال عبارتند از:

  • مغزی برنجی
  • تبدیل برنجی
  • مهره و گلویی برنجی
  • شیر یک دوم

در زمان نصب کولر آبی برای متصل کردن لوله کولر خود به آب شهری اول باید شیر یک دوم و مغزی را با رعایت مقدار تفلون جهت آب‌بندی به شیر تغذیه آب متصل کنید. البته ممکن است خود پیمانکار قبلا این کار را انجام داده باشد. در غیر این صورت تنها  با باز کردن درپوش این کار امکان پذیر است. اتصال شیر به اتصالات شیر تغذیه به صورت مستقیم هم امکان پذیر است ولی بهتر است از شیر یک دوم استفاده کنید.
در مرحله‌ی بعد باید یک تبدیل یک دوم به یک چهارم سر شیر یک دوم ببندید. بعد از آن به وسیله مهره گلویی و مغزی برنجی، شیلنگ کولر را به تبدیل متصل کنید. همین کار را باید پشت کولر هم انجام دهید. اما با این تفاوت که این بار شیلنگ کولر را باید به شناور متصل کنید.

نصب کلید کولر

همانطور که مطلع هستید علاوه بر داشتن سیستم آب مناسب جهت  نصب کولر آبی، سیستم برق آن نیز باید از قبل در ساختمان تعبیه شده باشد  تا بتوانیم کلید کولر را در جایی که در دسترس باشد نصب کنیم.

انواع کلیدهای کولر:

  • سوکتی
  • سه پل 
  • چهار پل

برای نصب کولر آبی و راه اندازی آن ابتدا باید کلید آن را نصب کنید، که طریقه نصب سیم برق هر کدام متفاوت است.

 بستن شیر شناور

برای جلوگیری از سرریز شدن آب، داخل تشتک آب از شیر شناور استفاده می‌شود. شناورها انواع مختلفی دارند و تنظیم هر شناور به مقدار خم بودن میله شناور، گردش توپی شناور و.. بستگی دارد. یکی از نکات قابل توجه هنگام نصب کولر آبی و زمان  تنظیم شناور این است که حتما کولر آبی خود را تراز کرده باشید.
شیر شناور را باید به گونه ای ببندید که تا یک سانتی‌متر قبل از این که آب سرریز شود، آب را قطع کند. در صورتی که آب سرریز شود شناور به خوبی نصب نشده است. نکته دیگری که بهتر است بدانید این است که هرچه شناور بیشتر به سمت پایین باشد، ورودی آب هم بیشتر است. بعد از اینکه شناور را متصل و آب را باز کردید دقت کنید که جایی نشتی نداشته باشد.

توصیه الوپایپینگ

قابل توجه همشهریان عزیز :
اگر به علت ایزوگام کردن پشت بام و یا هر علت دیگر، نیاز به نصب مجدد کولر آبی دارید و یا کولر جدید خریده‌اید و نیاز به نصب آن دارید، همین الان با الوپایپینگ تماس بگیرید. نزدیکترین نصاب کولر آبی که در منطقه‌ی شما مستقر است در کمترین زمان ممکن به محل شما مراجعه می‌کند. 

سوالات متداول

به چه روش‌هایی می‌توانیم برزنت را نصب کنیم؟

نصب برزنت با استفاده از چسب، نصب برزنت به وسیله تسمه فولادی، روش اتصال با گیره‌های پلاستیکی

برای جلوگیری از هدر رفت انرژی در کولر آبی چه کاری انجام دهیم؟

نصب سایبان، نصب برزنت، نصب شاسی و …

سوال فنی داری از ما بپرس!!!
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.