دلیل خاموش شدن شمعک آبگرمکن

آیا می‌دانید علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن دیواری، زمینی و ایستاده چیست؟ روشن شدن آبگرمکن‌های گازی شمعک دار (از نوع ایستاده یا مخزنی و یا دیواری)، مستلزم این است که شمعک آن به درستی کار کند؛ یعنی خود به خود خاموش نشود و شعله بلند و پر قدرتی داشته‌ باشد. یکی از مشکلاتی که معمولا در استفاده از آبگرمکن گازی، دیواری یا ایستاده با آن روبه‌رو می‌شویم، خاموش شدن شمعک آبگرمکن است. با وجود این مشکل، آبگرمکن روشن نمی‌‌شود و ما باید به دنبال راهی برای رفع مشکل خاموش شدن شمعک آن باشیم. این مورد ممکن است به دلیل دستور سیستم ایمنی آبگرمکن باشد. ما هم در این مقاله از سایت الوپایپینگ سعی داریم به شما کمک کنیم تا بتوانید علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن ایستاده و دیواری را برطرف کنید.

شمعک آبگرمکن دیواری

نحوه کار کردن شمعک آبگرمکن

در آبگرمکن‌هایی که پیلوت دارند، همیشه باید شمعک روشن بماند تا با ورود گاز، مشعل روشن شود. شمعک آبگرمکن باید به این صورت ساخته ‌شود که به سه جهت شعله داشته‌ باشد: به سمت ترموکوپل، مشعل و در جهت جرقه‌زن. شعله‌ای که به سمت ترموکوپل است، موجب گرم شدن سر ترموکوپل می‌شود. شیر مغناطیسی هم موجب می‌شود تا منفذ گاز خروجی در رگولاتور گاز، باز بماند. به این صورت گاز به سمت شمعک روانه می‌شود. برای جلوگیری از مسدود شدن مسیر گاز به سمت شمعک یا پیلوت، در طول مسیر یک صافی قرار می‌گیرد. تمام این قطعات در کنار هم باعث عملکرد دقیق شمعک و کنترل آن می‌شوند. همچنین سیستم ایمنی و سنسورها، نیز میتواند علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن دیواری و ایستاده یا زمینی باشد. در قسمت‌های بعدی، این موارد را بیشتر بررسی می‌کنیم.

علت خاموش شدن شمعک انواع آبگرمکن

با فشردن کلید ولوم، گاز از محفظه خود خارج می‌شود. حال با فشردن جرقه‌زن، شمعک روشن می‌شود. مشکل ما دقیقا اینجاست که بعد از اینکه ولوم را رها می‌کنیم، شمعک روشن نمی‌ماند و به سرعت خاموش می‌شود. این اتفاق برای همه آبگرمکن‌های دیواری، حتی با کیفیت‌ترین آن‌ها نیز ممکن است پیش آید. بنابراین علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن به دلایل مختلف رخ دهد.

نرسیدن گاز به پیلوت یکی از دلایل خاموش شدن شمعک انواع آبگرمکن می‌باشد. گاهی اوقات سیستم ایمنی مسیر گازرسانی را می‌بندد، یعنی اینکه این سیستم، نشتی گاز، افزایش دما و یا کاهش اکسیژن را تشخیص می‌دهد و برای اینکه از هرگونه مشکل جلوگیری کند، شمعک را خاموش می‌کند. دلایل دیگر روشن نماندن شمعک آبگرمکن را در زیر برای شما توضیح داده‌ایم:

 • بسته شدن مسیر گاز به وسیله پیچ تنظیم‌ کننده شمعک آبگرمکن
 • ترموکوپل آبگرمکن و سوختن سنسور جوش
 • به‌ وجود آمدن خرابی در ترموکوپل و سوختن بوبین
 • کم بودن حجم آتش شمعک (پیلوت)
 • عدم قرار گیری شمعک در جهت صحیح
 • عدم نصب دودکش و یا عملکرد اشتباه دودکش
 • ترموکوپل آبگرمکن دچار مشکل شده‌ باشد.
 • مهره ترموکوپل شل شده باشد.
 • شیر مغناطیسی دچار مشکل شده‌ باشد.
 • شعله شمعک کوتاه باشد.

دلایل روشن نشدن شمعک آبگرمکن

اگر شمعک آبگرمکن روشن نشود میتواند یکی از دلایل زیر را شامل شود:

 • شیر پروانه‌ ای بسته است.
 • صافی شمعک رفته‌ است.
 • مجرای نازل شمعک مسدود شده‌ است.

راه‌ های عیب‌ یابی و رفع مشکل روشن نماندن شمعک آبگرمکن

اکنون می‌خواهیم چند مورد از راهکارهای عیب‌ یابی، برای از بین بردن علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن دیواری یا زمینی را بررسی کنیم. در صورتی که هر کدام از موارد زیر برای شما اتفاق افتاد، حتما برای تعمیر آبگرمکن اصفهان اقدام کنید. همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر، مقاله علت خاموش شدن آبگرمکن را مطالعه کنید.

عیب یابی مشعل آبگرمکن

ایراد داشتن ترموکوپل آبگرمکن، یک علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن دیواری

گاهی وقت‌ها سر ترموکوپل آبگرمکن، به وسیله آتش پاره می‌شود که با چک کردن با دست و نگاه کردن، کاملا مشخص است. در صورت بروز این مشکل بایستی آن را تعویض کرد تا بدین ترتیب مشکل روشن نماندن شمعک آبگرمکن رفع شود.

ایراد داشتن بوبین

برای حل کردن روشن نماندن شمعک آبگرمکن‌های دیواری و مخزنی، باید جهت عیب‌یابی ترموکوپل، به آن حرارت وارد کنید به این صورت که با یک فندک، نوک ترموکوپل را گرم کنید. حالا باید شیر گاز را در حالتی قرار دهید که جرقه بزند، دکمه مربوطه را حدود دو دقیقه فشار دهید، تا آتش روشن بماند. بعد از گذشت این زمان، باید خیلی آهسته شیر گاز را رها کنید و با دقت به صدای آن گوش دهید. حال در صورتی‌ که بعد از گذشت ۱ الی ۲ دقیقه صدایی شبیه به “ترق” از شیر گاز شنیدید، خیالتان راحت باشد که بوبین و ترموکوپل هر دو سالم هستند، در غیر این‌صورت این دو قطعه دچار مشکل شده‌اند و باید تعمیر و یا در صورت عدم تعمیر، تعویض شوند.

سوختن سنسور جوش، رایجترین علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن ایستاده و دیواری

برای تشخیص اینکه آیا سنسور جوش دچار سوختگی شده و علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن دیواری و ایستاده این موضوع است یا نه؟ باید دو رشته سیمی که به سنسور وصل است را از آن جدا کنید و اتصال کوتاه را برقرار کنید. در صورتی‌ که مشکل آبگرمکن برطرف شد، باید مطمئن ‌شوید که سنسور سوخته‌ است. اکنون فقط نیاز دارید که سنسور جوش موجود را با یک سنسور جدید جایگزین کنید تا مشکل روشن نماندن شمعک آبگرمکن برطرف شود. سنسور جوش در قسمت بالای آبگرمکن و سمت چپ آن قرار گرفته و دو رشته سیم به آن وصل می‌شود، اما باید به این نکته توجه کنید که نباید خودتان این قطعه را تعویض کنید و حتما از یک متخصص برای این کار کمک بگیرید.

کم بودن حجم آتش شمعک (پیلوت)

یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌شود شمعک خاموش شود، کم بودن حجم آتش است. زمانی که نازل شمعک جرم بگیرد، این اتفاق می‌افتد، چرا که پس از گذشت مدت زمانی، چربی، گرد و غبار و آلودگی سطح شمعک را می‌گیرد و سوراخ‌های آن را می‌بندد. برای اینکه دلیل این اتفاق را متوجه شوید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله علت کم بودن شعله آبگرمکن را مطالعه کنید.

راهکار: اگر آتش شمعک به درستی به ترموکوپل نرسد، ممکن است نازل شمعک (پستانک) کثیف شده باشد که باید آن را باز کرد و جرم و کثیفی را به خوبی از روی آن تمیز کرد. به این نکته نیز باید توجه کنید که سوراخ‌ روی نازل شمعک خیلی ریز و ظریف است و به هیچ وجه نباید از میخ و سوزن برای تمیز کردن داخل آن استفاده کنید چرا که به سرعت باعث ایجاد مشکل در آن می‌شوید. در این مورد توصیه می‌شود که برطرف کردن علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن را به یک فرد متخصص بسپارید.

شمعک آبگرمکن

خاموش شدن گاز به وسیله سنسور گاز آبگرمکن

اگر شمعک آبگرمکن پس از اینکه چند دقیقه روشن بود، خاموش شود، سنسور گاز هشدار می‌دهد. البته ممکن است که سنسور گاز خودش هم ایراد پیدا کند و عملکردش را نتواند درست انجام دهد. ایت علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن دیواری را باید بلافاصله پیگیری کنید تا از بروز اتفاقا جدیتر جلوگیری شود.

عدم نصب درست دودکش، مهمترین علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن

در آبگرمکن‌های نسل جدید، سنسوری اضافه شده‌است که به راحتی سوختن درست گاز را تشخیص می‌دهد. نحوه کارکردن این سنسور به این صورت است که اگر تهویه نامناسب و یا عملکرد ناقص دودکش را تشخیص داد، سریعا گاز را قطع می‌کند. بنابراین اگر آبگرمکن پس از گذشت چند دقیقه خاموش شد، و تا مدتی (چند دقیقه) روشن نشد، قطعا مشکلی پیش آمده‌است. در این مواقع باید سنسور بررسی شود. به این شکل که سنسور را که در قسمت بالای آبگرمکن و سمت چپ آن قرار دارد، به طور موقت یک‌سره کنید. حالا اگر ایراد سیستم برطرف شد، تهویه هوا و رنگ آتش را نیز بررسی کنید که به شکل استاندارد باشند. اگر همه چیز درست بود باز هم با خاموش شدن شمعک آبگرمکن روبه رو بودید، باید این سنسور را تعویض کنید.

دودکش آبگرمکن

دلایل روشن نماندن شمعک آبگرمکن دیواری

دلیل اول: برای روشن نشدن شمعک آبگرمکن، خرابی ترموکوپل است. با لمس کردن و یا دیدن، به راحتی مشکل ترموکوپل مشخص می‌شود و در صورت وجود پارگی یا خرابی در نوک ترموکوپل، می‌توانید آن را تعویض کنید.

دلیل دوم: دیگر علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن دیواری یا ایستاده، سوختن سنسور جوش است. حال باید برای عیب‌یابی آن اقداماتی انجام دهید. این سنسور در قسمت بالای آبگرمکن و سمت چپ آن، قرار دارد. دو رشته سیم به آن وصل است که شما باید سیم‌ها را جدا کنید و اتصال کوتاه برقرار کنید. اگر سیستم درست عمل نکند، به این معناست که سنسور جوش سوخته‌است و باید تعویض شود.

دلیل سوم: که روشن نماندن شمعک آبگرمکن به دلیل مشکل در سنسور دود باشد، اگر دودکش مشکل گرفتگی داشته‌ باشد و یا سیستم به‌طور مناسب تهویه نشود، این سنسور جریان آبگرمکن را قطع می‌کند. با یک‌سره کردن آن به طور موقت، می‌توانید این مشکل را بررسی و آن را برطرف کنید.

دلیل چهارم: خراب شدن بوبین شمعک، می‌تواند دلیل دیگری برای روشن نشدن آن باشد، پس نیاز است که بوبین را نیز بررسی کنید. برای تست بوبین، با استفاده از یک فندک، سر ترموکوپل را حرارت دهید. حالا شیر گاز را در حالتی قرار دهید که جرقه بزند و با نگه داشتن آن به مدت دو دقیقه، آتش را روشن بگذارید. حالا دکمه را رها کنید، اگر صدایی شبیه به “ترق” از شیر گاز شنیدید، بوبین و ترموکوپل ایرادی ندارند.

آبگرمکن و مشعل آن

علت روشن نشدن مشعل آبگرمکن مخزنی گازی

همانگونه که در قسمت‌های قبل بررسی کردیم، در آبگرمکن‌های ایستاده، ترموکوپل و شیر مغناطیسی، شمعک را روشن نگه می‌دارند. بنابراین اگر این قطعات آسیب ببینند، شمعک نیز خاموش می‌شود و نهایتا مشعل نمی‌تواند روشن شود. به همین دلیل اگر شما با مشکل روشن نماندن شمعک آبگرمکن دیواری برخورد کردید، مانند شمعک در آبگرمکن دیواری، باید در ترموکوپل آبگرمکن دنبال مشکل بگردید.

جمع بندی

متداول‌ترین مشکل در آبگرمکن‌ها، روشن نماندن و یا خاموش شدن شمعک آن‌ها است. در این مقاله با نحوه عملکرد و علت خاموش شدن شمعک آبگرمکن دیواری و زمینی آشنا شدید. در ادامه نیز راه‌های رفع مشکل روشن نماندن شمعک آبگرمکن را بررسی کردیم. اگر شمعک آبگرمکن دیواری شما خود به خود خاموش می‌شود یا اصلا روشن نمی‌شود، با استفاده از مطالبی که گفته شد، مانند بررسی ترموکوپل، علت آن را پیدا کنید. با این حال اگر هنوز هم نقص آبگرمکن شما برطرف نشد، حتما از متخصص و یا تعمیرکار کمک بگیرید تا همه قسمت‌های آبگرمکن را درست بررسی کنند و آن را عیب‌یابی و تعمیر کنند، برای رفع این مشکل می توانید از متخصصان الوپایپینگ کمک بگیرید و برای این کار کافیست به صفحه تعمیر و سرویس انواع آبگرمکن در اصفهان  مراجعه فرمایید.

سوالات متداول

 1. شمعک آبگرمکن باید به چه صورت ساخته ‌شود؟
  باید به سه جهت شعله داشته‌ باشد: به سمت ترموکوپل، مشعل و در جهت جرقه‌زن
 2. دلیل اول برای روشن نشدن شمعک آبگرمکن چیست؟
  خرابی ترموکوپل
4.4/5 - (134 امتیاز)
برای تعمیر انواع آبگرمکن در اصفهان به لینک زیر مراجعه فرمایید. ثبت درخواست تعمیر در محل
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. جمال گفت:

  سلام آبگرمکن ایستاده دارم شمعک روشن میشه ولی زمانی که اهرم دمای مشعل رو روشن میکنم شمعک خاموش میشه دلیلش چیه ممنون میشه ام راهنمایی کنید

  1. admin_alopiping گفت:

   سلام وقت بخیر. مشکلی که شما دارید مربوطه به پیلوت آبگرمکن هست که نیازه اون رو سرویس کنید تا تمیز بشه یا در صورت نیاز تعویضش کنید.

 2. مصطفی گفت:

  سلام خسته نباشید ابگرمکن من شمعکش روشن نمیمونه هی خاموش میشه ممنون راهنمایی کنید

  1. admin_alopiping گفت:

   سلام.دلایل زیادی وجود داره از جمله :
   خرابی ترموکوبل ،رسوب گرفتن الکترود و یا خرابی دیافراگم در ابگرمکن دیواری
   باید مابقی شرایط در نظر گرفته بشه تا دلیل خاموش شدن شمعک معلوم بشه

 3. یعقوب گفت:

  سلام خوبین
  یه آبرمکن دیواری داریم ترموکوپل عوض کردیم
  سنسور حرارتیم عوض کردیم
  شمعک خوب کار میکنه
  وقتی آبرمگن روشن میکنیم یه ده دقیقه کار میکنه
  بعدش خاموش میکنیم
  شمعک خاموش میشه علتش چیه

  1. admin_alopiping گفت:

   سلام. وقت بخیر. مارک دستگاهتون چیه؟

 4. حمید گفت:

  سلام شمع آبگرمکن ماروشن نمی میاندوآب گرم ازش نمی آید

  1. admin_alopiping گفت:

   سلام وقت بخیر. زمانی که شما شیر رو باز می کنید باید شعله تشکیل بشه. اگه تشکیل میشه ولی شما گرمای مطلوبی ندارید ممکنه مشکل از گرفتگی مبدل باشه ولی اگه شعله تشکیل نمیشه کلا باید جرقه زن، لاستیک دیافراگم و .. بررسی بشه