هزینه سرویس کولر گازی + عوامل موثر در تعیین هزینه

مدت زمان مطالعه: ۷ دقیقه

هزینه سرویس کولر گازی موضوع اصلی این مقاله است. کولر گازی علاوه بر تامین سرمایش و یا حتی گرمایش در برخی از مدل‌ها، هوای داخل ساختمان را نیز تصفیه می‌کند. البته باید بدانید که اگر کولر گازی در شرایط مناسبی نباشد، نمی‌تواند به درستی وظیفه خود را انجام دهد. بنابراین بهتر است که سرویس کولر گازی حداقل سالی یک بار به صورت منظم در فصل بهار انجام شود تا اگر مشکلی وجود دارد، بتوانید هر چه سریع‌تر برای تعمیر آن اقدام کنید. در این مقاله می‌خواهیم مواردی که در تعیین هزینه سرویس کولر گازی و اسپلیت تاثیرگذار است را بررسی کنیم. اگر سوالی در این زمینه دارید، می‌توانید از مشاوران ما در شرکت الوپایپینگ کمک بگیرید.

سرویس کولر گازی توسط تعمیرکار الوپایپینگ

انواع هزینه سرویس کولر گازی

برای اینکه هزینه نگهداری کولر گازی خود را کاهش دهید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که یک برنامه ریزی مناسبی را برای انجام سرویس‌های دوره‌ای و سرویس کامل کولر گازی، در نظر بگیرید. همانطور که دیدید، کولر گازی نیاز به انجام دو مدل سرویس دارد. یکی سرویس دوره‌ای این دستگاه و دیگری شامل سرویس کامل کولر گازی است. علاوه بر این، باید در زمان نصب کولر گازی در اصفهان هم این مورد را رعایت کنید تا پس از نصب، دستگاه دچار مشکل نشود.

هزینه انجام سرویس دوره‌ای کولر گازی
سرویس دوره‌ای دستگاه را باید قبل از اینکه از دستگاه استفاده کنید و در شروع فصل گرما و یا در کولر گازی که سیستم گرمایش مجهز هستند، قبل از اینکه فصل گرما شروع شود، انجام دهید. سرویسکار کولر گازی در اصفهان برای سرویس دوره‌ای کولر گازی موارد زیر را بررسی می‌کند.

 • میزان گاز را اندازه گیری و تست می‌کند.
 • برق دستگاه را آمپرگیری می‌کند.
 • پنل کندانسور را شستشو می‌دهد.
 • فیلترهای هوای کولر گازی را تعویض می‌کند.

هزینه سرویس کولر گازی به طور کامل
بهتر است هر یک سال یا دو سال یک بار، سرویس کامل کولر گازی را انجام دهید. خصوصا اگر سرویس دوره‌ای را برای کولر گازی خود انجام نمی‌دهید. سرویسکار کولر گازی برای انجام سرویس کامل دستگاه، موارد زیر را انجام می‌دهد.

 • فیلترهای هوا را پاکسازی و یا تعویض می‌کند.
 • خط لوله تخلیه را بررسی می‌کند و در صورت نیاز آن را شستشو می‌دهد.
 • جریان هوا در کویل‌های اواپراتور را بررسی می‌کند.
 • بلوور و رادیات کولر گازی را با استفاده از کارواش شستشو می‌دهد.
 • قطعات در حال حرکت کولر گازی را روغن کاری می‌کند.
 • آمپر را اندازه گیری می‌کند.
 • مسیر تخلیه را بازبینی می‌کند.
 • پره‌های فن را پاکسازی می‌کند.
 • ترموستات را بررسی می‌کند.
 • گاز کولر گازی را بررسی می‌کند.
 • کویل کندانسور را تمیز می‌کند.
 • سیستم برق دستگاه را بررسی می‌کند.
 • فین‌های کویل اوپراتور را تست می‌کند.

تفاوت مراحل انجام سرویس دوره‌ای و کامل کولر گازی
با توجه به مراحلی که در سرویس دوره‌ای و سرویس کامل باید انجام شود، متوجه می‌شوید که تقریبا این دو نوع سرویس شبیه هم هستند. شستشوی پنل داخلی، تفاوت اصلی آن‌ها، است. در سرویس کامل کولر گازی، به طور کامل، پنل داخلی دستگاه را باز می‌کنند و با کارواش، رادیات‌های اوپراتور، فیلترها و بلور را می‌شویند. هزینه سرویس کولر گازی برای انجام این اقدامات، پس از انجام مراحل، به صورت  دقیق محاسبه می‌شود.

چه علائمی نشان می دهد کولر گازی خراب است و نیاز به تعمیر دارد؟

در اکثر مواقع، زمانی که قدرت سرمایش و یا گرمایش کولر کاهش می‌یابد، تازه افراد متوجه می‌شوند که کولر گازی دچار مشکل شده و نیاز به تعمیر دارد. در این قسمت نشانه‌های بروز مشکل در کولر گازی را بررسی می‌کنیم.

 • کولر گازی شما بیش از حد برق مصرف می‌کند.
 • یونیت داخلی و خارجی دچار لرزش می‌شود.
 • اطراف یونیت داخلی دچار نم زدگی شده است.
 • برق دستگاه به طور ناگهانی و یکباره قطع می‌شود.
 • قدرت دستگاه برای تامین سرمایش و گرمایش، کم شده است.
 • صداهای عجیب و غیر معمول از کولر گازی شنیده می‌شود.
 • کولر به صورت مداوم خاموش و روشن می‌شود.

با مشاهده هرکدام از موارد بالا، باید برای جلوگیری از پیشرفت مشکل و خرابی سایر قسمت‌ها، برای تعمیر کولر گازی اقدام کنید. هرچه تعمیر کولر گازی را زودتر انجام دهید، هزینه تعمیر کمتر می‌شود؛ چرا که ممکن است با تعویض یک قطعه کوچک، مشکل دستگاه برطرف شود.

تعمیر و سرویس کولر گازی در الوپایپینگ

هزینه سرویس کولر گازی و تعمیر آن به چه عواملی بستگی دارد؟

در این قسمت به بررسی مواردی که در تعیین قیمت سرویس کولر گازی موثر هستند می پردازیم.

۱ – کمپرسور دستگاه، اینورتر است یا معمولی؟
به طور کلی بازدهی در کولرهای گازی اینورتر، بسیار بیشتر از کولرهای گازی با کمپرسور معمولی است؛ ولی هزینه تعمیر در کولرهای گازی اینورتر نیز، بسیار بیشتر از کولرهای گازی مجهز به کمپرسور معمولی است. برای تعمیر کمپرسور کولر گازی در اصفهان بر روی لینک درج شده کلیک کنید.

۲ – ظرفیت کولر گازی چقدر است؟
برای اینکه هزینه سرویس کولر گازی و تعمیر آن مشخص شود، باید چند هزار بودن کولر گازی را دانست. هر چقدر میزان ظرفیت دستگاه بیشتر باشد، به دنبال آن هزینه سرویس و تعمیر کولر گازی نیز بیشتر می‌شود.

۳ – برند کولر گازی چیست؟
به طور کلی تعمیرکار و یا سرویسکار کولر، هزینه تعمیر دستگاه با برندهای مختلف را در ظاهر یکسان می‌دانند ولی گاهی ممکن است تعرفه برخی شرکت‌ها بالاتر باشد، و یا برخی قطعات گران‌تر باشند و یا در دسترس نباشند. همین موارد سبب تفاوت قیمت در برندهای مختلف می‌شود. پس این مورد کاملا به شرکتسازنده برند بستگی دارد که چه تعرفه‌ای برای خدمات خود در نظر بگیرد.

۴ – مدل کولر گازی چیست؟
کولرهای گازی در مدل‌های مختلفی مانند داکت اسپلیت، اسپلیت و ایستاده وجود دارند. هزینه سرویس کولر گازی و تعمیر این مدل‌ها نیز با هم متفاوت است. یونیت داخلی در کولر گازی ایستاده روی دیوار نصب نمی‌شود و یونیت خارجی دارد. به طور کلی کولر گازی ایستاده، هزینه تعمیر و سرویس بالاتری دارد. کولر گازی داکت اسپلیت نیز سیستم پیچیده‌ای دارد، بنابراین هزینه تعمیر آن، بیشتر از کولر گازی اسپلیت است. با سرویس به موقع این کولر گازی، در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید. به طور کلی به دلیل اینکه تمام قطعات داخلی کولر گازی در یک یونیت قرار دارند و اجزای کمتری دارند، هزینه تعمیر کولر گازی اسپلیت، کمتر از کولر گازی ایستاده و داکت اسپلیت است.

۵ – محل نصب کولر گازی کجاست؟
محل نصب کولر گازی در ساختمان، مورد دیگری است که در تعیین هزینه سرویس کولر گازی و تعمیر آن موثر است. گاهی اوقات ممکن است نصب کولر گازی در محلی انجام شده باشد که دسترسی به آن را برای تعمیرکار و یا سرویس کار دشوار کند. به این ترتیب عملیات تعمیر و سرویس کولر گازی بسیار سخت می‌شود و همین امر سبب افزایش دستمزد تعمیرکار و در نتیجه افزایش هزینه تعمیر و سرویس کولر گازی می‌شود. برای انتخاب بهترین محل نصب کولر گازی مقاله ما را در این مورد مطالعه کنید.

انجام تعمیر و سرویس کولر گازی توسط تعمیرکار الوپایپینگ

جمع بندی

در این مقاله در خصوص هزینه‌های تعمیر و سرویس کولر گازی صحبت کردیم. همچنین مواردی که در تعیین ای هزینه‌ها موثر هستند را بررسی کرده‌ایم. امیدواریم که با خواندن این مقاله به پاسخ سوالاتتان رسیده باشید. شما نیز می‌توانید برای تعمیر و سرویس کولر گازی با مشاوران ما در الوپایپینگ تماس بگیرید. همچنین هزینه سرویس کولر گازی را نیز می‌توانید به صورت تقریبی از مشاوران ما سوال کنید.

سوالات متداول

هزینه سرویس کولر گازی و تعمیر آن به چه عواملی بستگی دارد؟

۱ – اینکه کمپرسور دستگاه، اینورتر است یا معمولی. ۲ – اینکه ظرفیت کولر گازی چه میزان است. ۳ – اینکه کولر گازی از چه برندی است. ۴ – اینکه کولر گازی از چه مدلی است. ۵ – اینکه محل نصب کولر گازی کجا باشد.

تفاوت مراحل انجام سرویس دوره‌ای و کامل کولر گازی در چه چیزی است؟

شستشوی پنل داخلی، تفاوت اصلی آن‌ها، است. در سرویس کامل کولر گازی، به طور کامل، پنل داخلی دستگاه را باز می‌کنند و با کارواش، رادیات‌های اوپراتور، فیلترها و بلور را می‌شویند.

4/5 - (6 امتیاز)
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *