تعمیر شیر اهرمی + تمامی نکاتی که در این زمینه باید بدانید!

مدت زمان مطالعه: ۸ دقیقه

تعمیر شیر اهرمی نیز ممکن است نیاز بسیاری از افراد باشد؛ مانند بسیاری از کالای دیگر که نیاز به تعمیر دارند. اگر خودتان بتوانید علت ایراد شیر اهرمی را متوجه شوید، تعمیر آن هم کار سختی نیست؛ ولی اگر مشکل شیر اهرمی شما، پیچیده باشد، باید حتما توسط متخصص تعمیر شیرآلات اصفهان یا نصاب با تجربه تعمیر شود. شرکت الوپایپینگ در این زمینه به شما کمک خواهد کرد. در این مقاله مشکلات متداول برای شیر اهرمی و نحوه تعمیر آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

تعمیر شیر اهرمی سینک آشپزخانه توسط الوپایپینگ

مشکلات رایج در تعمیر شیر اهرمی

در قدم اول، باید دلیل به وجود آمدن مشکل را پیدا کنید. دلیل کم شدن فشار آب شیر اهرمی با سفت شدن شیر و یا هرز شدن آن متفاوت است و هر مشکل، راه حل متفاوتی دارد. مشکلاتی مانند چکه کردن شیر آب، خرابی شیر پیسوار، خرابی کارتریج شیر اهرمی، تعویض کردن مهره شیر اهرمی و از بین بردن فشار کم شیر اهرمی، مشکلات رایج برای شیر اهرمی است که در این قسمت، نحوه تعمیر شیر اهرمی را برای هر یک از مشکلات احتمالی، بررسی خواهیم کرد.

رفع مشکل کارتریج شیر اهرمی

می‌توان گفت که قلب شیر، کارتریج آن است که درگیری آن در هر باز و بسته شدن شیر، اتفاق می‌افتد. وجود خرابی در کارتریج سبب بروز مشکلات مختلفی از جمله چکه کردن شیرآلات از کف شیر و یا زیر دسته اهرمی، می‌شود. نام دیگر کارتریج، مغزی شیر اهرمی است و قطعه بسیار پیچیده‌ای است. وظیفه کارتریج در شیرآلات اهرمی این است که میزان خروجی آب یا دبی و دمای آب را، کنترل کند. اگر کارتریج از آب بندی خارج شود، دیگر کارایی ندارد؛ به همین دلیل کارتریج شیر اهرمی را نمی‌توان در منزل تعمیر کرد. اگر شما با خرابی در کارتریج شیر اهرمی مواجه شدید، تنها لازم است که با توجه به راهنمای تعویض کارتریج شیر اهرمی، به تعویض آن بپردازید و تعمیر شیر اهرمی را انجام دهید.

رفع مشکل سفت شدن شیر اهرمی

برخی مواقع ممکن است زمانی که شیر اهرمی را باز و بسته می‌کنید، حرکت دسته شیر، همراه با سختی و خشکی باشد. دلایل مختلفی برای بروز این مشکل و سفت شدن دسته شیر اهرمی وجود دارد که شامل وجود مشکل در تراشکاری محل قرار گرفتن کارتریج و ایجاد رسوب و خرابی در کارتریج می‌باشد. البته در بیشتر مواقع دلیل بروز این مشکل، سفت بودن بیش از حد مهره کارتریج است که برای جلوگیری از این مشکل می‌توانید با نصاب شیرآلات در اصفهان تماس بگیرید. محل قرارگیری این مهره در زیر قالپاق است و زمانی که پیچ دسته اهرمی را باز کنید و قالپاق را بردارید، می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید. این مهره تعیین کننده فشار وارد شده بر روی کارتریج و آزادی عمل در حرکت سرامیک‌های کف کارتریج بر روی یکدیگر است. بیش از حد سفت بسته شدن این مهره سبب افزایش فشار وارد شده بر سرامیک‌های کارتریج می‌شود؛ این مورد نیز موجب شده تا لغزش آن‌ها روی هم، به سختی انجام شود و در نتیجه حرکت دسته اهرمی شیر، با فشار زیاد انجام شود. با انجام این موارد به صورت مرحله به مرحله و داشتن ابزار مناسب، می‌توانید به رفع این ایراد و تعمیر شیر اهرمی در منزل بپردازید.

آشنایی با قطعات شیر اهرمی - الوپایپینگ

تعمیر شیر اهرمی برای رفع مشکل هرز شدن شیر آب

اگر حرکت دسته شیر اهرمی، بیش از حد عادی، روان باشد، یعنی شیر آب شما هرز شده است. اگر شل بودن دسته شیر به حدی باشد که پس از اینکه آن را باز کردید، خودش کم کم به صورت اتوماتیک بسته شود و به حالت قبل برگردد، ممکن است به دلیل شل بودن مهره کارتریج باشد. وظیفه این مهره، تعیین کردن میزان فشار اعمال شده روی دو صفحه سرامیکی و آزادی در سر خوردن مهره‌ها روی هم، می‌باشد. شل بسته شدن مهره کارتریج، سبب کاهش فشار وارده بر سرامیک‌های کارتریج و اصطکاک بین آن‌ها می‌شود. در نتیجه وزن دسته شیر اهرمی سبب سر خوردن آن‌ها روی هم و بسته شدن شیر آب می‌شود. برای برطرف کردن این مشکل و تعمیر شیر اهرمی، باید فشار مهره کارتریج را تنظیم کرد.

رفع مشکل کم بودن فشار آب در شیر اهرمی و یا قطع شدن کامل جریان آب

اگر با این مشکل مواجه شدید، ابتدا باید فشار آب ساختمان را بررسی کنید. در صورتی که فشار آب طبیعی باشد، ممکن است به دلیل اجتماع شن و ماسه پشت آبفشان یا پرلاتور، توری شیر پیسوار و یا توری کارتریج، فشار آب کم و یا قطع شود. برای اینکه از بروز این اتفاق تا حدی جلوگیری کنید، قبل از اینکه شیرآلات را نصب کنید، جریان آب را برای چند ثانیه برقرار کنید. در این صورت اگر در داخل لوله‌ها، شن و ماسه جمع شد، آن‌ها را خارج کنید.

حال برای رفع این مشکل، ابتدا باید بررسی کرد که دلیل کم شدن فشار آب چیست. اگر دلیل این مشکل، اجتماع رسوب و ماسه باشد، باید قطعه مربوطه را باز کرد و آن را تمیز کرد و سپس آن را در جای خود قرار داد. بدین ترتیب تعمیر شیر اهرمی انجام می‌شود. معمولا در این مواقع، باید ابتدا پرلاتور را با محلول آب و سرکه و برس تمیز کرد و اگر لازم بود، به تعویض این قطعه پرداخت. اگر مشکل با تمیز و یا تعویض کردن پرلاتور برطرف نشد، باید به بررسی توری شیر پیسوار (شیرهای کوچک آب گرم و سرد، که محل قرارگیری آن‌ها زیر کاسه روشویی یا سینک است) و یا توری کارتریج بپردازید تا در صورتی که نیاز است، به تمیز کردن آن‌ها به وسیله محلول آب و سرکه بپردازید. برای اینکه به کارتریج دسترسی داشته باشید، باید به باز کردن پیچ دسته اهرمی شیر بپردازید، محل قرارگیری این شیر در زیر نگین آب و قرمز است. حال برای بررسی کارتریج، می‌توانید دسته اهرمی و قالپاق را بلند کنید. در صورتی برنگشتن فشار آب به حالت عادی، احتمالا مشکل در سیستم لوله کشی است و لازم است از یک تعمیرکار کمک بگیرید. شرکت alopiping.com برای تعمیر شیر اهرمی به شما کمک خواهد کرد. همچننی برای رفع این مشکل می‌توانید مقاله راه های افزایش فشار آب خانه را مطالعه کنید.

تعمیر شیر اهرمی توسط تعمیرکار الوپایپینگ

تعمیر شیر اهرمی برای حل مشکل جا به جا بودن آب سرد و گرم

گاهی اوقات جریان آب سرد و گرم جا به جا می‌شود و دلیل بروز این مشکل این است که شلنگ‌های پیسوار به درستی نصب نشده اند و برعکس بسته شده‌اند. برای اینکه با این مشکل مواجه نشوید، قبل از اینکه شیرآلات را نصب کنید، راهنمای نصب آن‌ها را مطالعه کنید و تطابق خروجی آب گرم و سرد لوله‌های اصلی را با ورودی آن‌ها در شیرآلات انجام دهید. همچنین از یک تعمیرکار متخصص برای انجام این کار استفاده کنید.

حال اگر پس از نصب شیرآلات متوجه این موضوع شدید که زمانی که آب گرم را باز می‌کنید، آب سرد خارج می‌شود و برعکس، مشکلی در شیرآلات وجود ندارد. همانطور که گفته شد، در زمان نصب شیرآلات، اتصال لوله‌ها اشتباه انجام شده است. برای اینکه این مشکل را برطرف کنید و تعمیر شیر اهرمی خود را انجام دهید، تنها لازم است اتصال خروجی لوله آب سرد را به کمک شلنگ پیسوار، به ورودی آب سرد و خروجی لوله آب گرم را ورودی آب گرم شیرآلات، انجام دهید.

رفع مشکل چکه کردن شیر آب

مشکل چکه کردن آب، به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد که شامل سوراخ بودن تنه شیر، عمود نبودن لوله های خروجی سرد و گرم سیستم لوله کشی ساختمان، معیوب بودن اتصالات و قطعاتی از جمله شیلنگ‌ها، کارتریج و سوپاپ دوش، اورینگ شیرآلات و … می‌باشد. پس از یافتن ایراد، برای تعمیر شیر اهرمی اقدام کنید.

رفع مشکل شکستگی قطعات شیرآلات

به دلیل استفاده نادرست، کهنه شدن و ایجاد فشار زیاد از حد به قطعات شیر، شکستگی قطعات اتفاق می‌افتد. معمولا کارتریج شیرآلات بخشی است که بیشترین مشکل را در اثر فشار متحمل می‌شود. اگر با فشار و زور زیاد و بیشتر از دامنه مجاز، چرخش دسته اهرمی شیرآلات را انجام دهید، موجب شکستگی در کارتریج می‌شوید و برای تعمیر شیر اهرمی، باید به تعویض کارتریج شیرآلات اهرمی بپردازید. اگر با شکستگی در سایر قطعات مواجه شوید، نیز لازم است آن را پیدا کنید و به تعویض آن بپردازید.

رفع مشکل ترکیدگی بدنه شیرآلات

ممکن است به دلیل استفاده نادرست کاربران و یا سرمای شدید، مخصوصا در مناطق سردسیر کشور، ترکیدن بدنه شیرآلات اتفاق بیفتد. برای اینکه از بروز این مشکل جلوگیری کنید، باید قبل از اینکه فصل سرما شروع شود، اقدام به بستن فلکه آب شیرآلاتی کنید که در فضای باز قرار گرفته‌اند و سپس به خالی کردن آب درون شیرآلات بپردازید. در صورتی که بدنه شیرآلات دچار ترکیدگی شود، تنها لازم است، برای تعمیر شیر اهرمی، آن‌ها را با شیرآلات جدید، تعویض کنید. این مشکل ممکن است به دلیل اشکال در لوله کشی باشد که در این مورد باید شماره تلفن لوله کش اصفهان را پیدا کرده و با آن تماس بگیرید.

تعمیر شیر اهرمی و شکستگی قطعات

جمع بندی

در این مقاله به بررسی رایج‌ترین مشکلات شیرآلات اهرمی و نحوه برطرف کردن آن‌ها پرداخته‌ایم. این نکته توجه کنید که خریدن شیرآلات گران و استاندارد، ضمانتی برای خراب نشدن آن‌ها نیست و فقط احتمال خرابی آن‌ها را کاهش می‌دهد. تمام شیرآلات با توجه به میزان استفاده و شرایط نگهداری، ممکن است خراب شوند و هر مشکل نیز، یک راه حل دارد. همانطور که گفته شد، مشکلاتی مانند هرز شدن شیر آب، سفت شدن شیر آب، شکستگی در قطعات مختلف آن و … برای شیرآلات اتفاق می‌افتد. بنابراین در اولین قدم، باید مشکل را پیدا کرد و سپس برای تعمیر آن اقدامات لازم را انجام داد. تعمیرکاران ما در شرکت الوپایپینگ، برای تعمیر شیر اهرمی به شما کمک خواهند کرد، همچنین مشاوران ما در صورت بروز مشکل، همراه شما هستند.

سوالات متداول

در چه صورت شیر اهرمی، هرز شده است؟

اگر حرکت دسته شیر اهرمی، بیش از حد عادی، روان باشد، یعنی شیر آب شما هرز شده است.

دلیل کم و یا قطع شدن آب چیست؟

ابتدا باید فشار آب ساختمان را بررسی کنید. در صورتی که فشار آب طبیعی باشد، ممکن است به دلیل اجتماع شن و ماسه پشت آبفشان یا پرلاتور، توری شیر پیسوار و یا توری کارتریج، فشار آب کم و یا قطع شود.

4.2/5 - (10 امتیاز)
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *