لوله کشی آبگرمکن دیواری

یکی از مراحل اصولی و مهم در نصب آبگرمکن دیواری، لوله کشی آن می‌باشد. اگر در لوله کشی آبگرمکن دیواری نکات تخصصی را انجام ندهید، ممکن است خسارات جبران ناپذیری داشته باشد. قبل از اینکه به آموزش نکات این موضوع بپردازیم، لازم است بدانید که لوله کشی آبگرمکن دیواری از سه مرحله لوله کشی تشکیل شده است که شامل: لوله کشی آب سرد و گرم، لوله کشی گاز و نصب دودکش مناسب می‌باشد.

نصب شیلنگ آبگرمکن

فهرست مطالب

لوله کشی آب گرم و آب سرد آبگرمکن

در برخی مواقع علت روشن نشدن مشعل آبگرمکن مخزنی گازی و همین‌طور گرم نشدن آب در آبگرمکن دیواری، نشت در لوله‌های منتهی به این وسیله و یا عدم رعایت اصول در نصب و راه اندازی آن‌ می‌باشد. در این اتصالات، لوله آب سرد باید سمت راست در قسمت پایین و لوله آب گرم سمت چپ در قسمت پایین به آبگرمکن متصل شوند. بــرای قطع و وصل كردن جریان آب آبگرمکن، شیر ربع گرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. محل مناسب اتصال این شیر به دهانه خروجی لوله آب سرد روی دیوار است.

برای اتصال لوله‌های آب سرد و آب گرم در زمان لوله کشی آبگرمکن دیواری باید از لوله مسی مخصوص استفاده شود. در اتصال لوله مسی به شیر و رگلاتور آبگرمكن، واشر لاستیکی باید به کار برده شود. قبل از اتصال لوله مسی مخصوص به لوله آب گرم باید از یك مغزی برنجی ۰٫۵ اینچ استفاده شود. این مغزی دو عدد سردنده كوتاه و بلند دارد كه سردنده بلند آن به وسیله نوار تفلون به زانویی لوله آب گرم روی دیوار متصل می‌شود. برای اینکه لوله مسی را به سردنده كوتاه مغزی برنجی و مغزی خروجی آبگرمكن وصل کنید، مهره برنجی، واشر فلزی و واشر فیبری یا واشر لاستیکی مخصوص را باید از روی قسمت صاف لوله مسی عبور دهید، سپس اتصال مهره‌های برنجی را محکم کنید.

در ابتدا برای لوله کشی آبگرمکن دیواری مهره‌های برنجی را با دست و بعد با آچار تخت یا آچار فرانسه متناسب ببندید. برای اینکه لوله مسی حول محور لوله پیچیده نشود و فرم اصلی آن دچار مشکل نشود، از دو عدد آچار استفاده کنید. محل اتصال‌های انجام شده بعد از باز كردن شیر تغذیه باید از نظر آب بندی بودن مورد بررسی قرار بگیرند و در صورت وجود نشتی، باید سریع آن را رفع کنید. اگر همراه آبگرمكن، لوله‌های مسی وجود نداشت، می‌توانید از شیلنگ‌های فشار قوی مخصوص و واشر مخصوص استفاده کنید. ورودی و خروجی آبگرمکن دیواری را چک کنید. حتما ورودی آب سرد آبگرمکن دیواری خود را مورد بررسی قرار دهید.

اتصال لوله گاز به آبگرمکن

برای قطع و وصل جریان گاز می‌توانید از شیر برنجی ربع گرد و اتصال آن به انتهای لوله گاز استفاده کنید. در زمان نصب استاندارد و لوله کشی آبگرمکن دیواری هرگز نباید انشعاب دیگری از شیر برنجی بگیرید؛ زیرا این شیر تنها برای کنترل گاز ورودی به آبگرمکن مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای جلوگیری از نشت گاز، از شیلنگ لاستیکی مخصوص استفاده کنید. توجه کنید که حتما به وسیله بست فلزی و سر شیلنگ برنجی، شیلنگ را به شیر گاز وصل کنید. محل اتصالات را با محلول آب و صابون برای بررسی هر گونه نشتی گاز مورد بررسی قرار دهید.

ارتفاع مناسب لوله آب در لوله کشی آبگرمکن دیواری

نکته دیگری که در نصب استاندارد آبگرمکن دیواری باید رعایت کنید، ارتفاع لوله آب دستگاه است. به طور متوسط ارتفاع لوله آبگرمکن دیواری می‌تواند بین ۱۰۰ الی ۱۲۰ سانتی‌متر باشد. درمرحله اول باید فاصله دودکش و دریچه خروجی، اندازه گیری شود. سپس بعد از برش دادن لوله آن را با شیب ۲ درصد وصل کنید. درمرحله دوم لوله مستقیم را به وسیله پیچی به اندازه ۳/۸ اینچ به سمت خروجی دودکش وصل کنید. در آخرین مرحله به وسیله یک پیچ به اندازه ۳/۸ اینچ، لوله دودکش و خروجی آبگرمکن را به همدیگر وصل کنید. در این مرحله حتما از وسیله‌ای به نام کلاهک دودکش استفاده کنید. کلاهک دودکش باعث می شود گاز، سوخت منظمی داشته باشد و از وارد شدن اشیا و پرندگان به درون دودکش جلوگیری می‌کند. همچنین باید از بسته نبودن مسیر لوله دودکش و هوا کش مطمئن شوید. انتهای دودکش باید نیم متر بالاتر ازساختمان نصب شود. اگر به طور استاندارد دودکش نصب نشود باعث آتش سوزی و تهویه نامناسب گازهای خروجی می‌شود.

نصب دودکش آبگرمکن در زمان لوله کشی آبگرمکن دیواری

بعد از اتمام لوله کشی آبگرمکن دیواری در هنگام نصب استاندارد آن، به نصب دودکش توجه داشته باشید، اگر در نصب کردن دودکش آب گرمکن اصول ایمنی را رعایت نکنید ممکن است خطر خفگی و مسمومیت استنشاق گازهای سمی را به‌ دنبال داشته باشد. که در مقاله‌ی بعدی دقیق‌تر توضیح داده می‌شود.

لوله کشی آبگرمکن دیواری

سخن آخر

بعد از لوله کشی آبگرمکن دیواری و نصب آن، نوبت به نگهداری این وسیله می‌رسد که بسیار مهم است. آبگرمکن از لوازمی است که اگر در استفاده از آن دقت نشود، حادثه‌ ساز خواهد شد. هر چند وقت یک‌بار باید تمامی اتصالات آبگرمکن را کنترل کنید تا مطمئن شوید مشکلی وجود ندارد. از فلکه و شلنگ گاز گرفته تا قطعات داخلی و دودکش، همه باید کنترل شوند و مورد بررسی قرار گیرند. گاهی لازم است تا انجام این کار را به یک فرد مجرب و با تجربه بسپارید، الوپایپینگ در هر زمان آماده خدمت‌ رسانی به شما است.

سوالات متداول

برای قطع و وصل جریان گاز در آبگرمکن چه اقدامی باید انجام داد؟

از شیر برنجی ربع گرد و اتصال آن به انتهای لوله گاز

ارتفاع متداول لوله آبگرمکن دیواری چقدر است؟

۱۰۰ الی ۱۲۰ سانتی‌متر

سوال فنی داری از ما بپرس!!!
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.