نکات و راهنمای خرید دستگاه تصفیه خانگی

مدت زمان مطالعه: ۹ دقیقه

خرید دستگاه تصفیه آب خانگی، موضوعی است که امروزه ممکن است دغدغه‌ی هر خانواده‌ای باشد. درواقع امروزه با پیشرفت تکنولوژی، دستگاه‌های تصفیه آب متنوعی در بازار وجود دارد که می‌توان به کمک آن‌ها از آب قابل شرب و تمیز استفاده کرد. در این مقاله در خصوص این موضوع و نکاتی که در زمان خرید نیاز دارید، صحبت خواهیم کرد. اگر در مورد دستگاه تصفیه آب سوالی دارید، می‌توانید از مشاوران ما در الوپایپینگ کمک بگیرید.

خرید دستگاه تصفیه آب - الوپایپینگ

اهمیت خرید دستگاه تصفیه آب خانگی

خرید دستگاه تصفیه آب خانگی، برای همه افراد ضروری است، چرا که جلوی ورود آلاینده‌های خطرناک به آب را می‌گیرد. این آلاینده‌ها منجر به بروز انواع سرطان و بیماری‌های کبدی می‌شوند. اهمیت استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی به طوری است که هم از لحاظ اقتصادی به صرفه و ارزان است و هم جلوی بسیاری از مشکلات و بیماری‌ها که به دلیل آلودگی آب هستند را می‌گیرد.

آشنایی با انواع دستگاه تصفیه آب

دستگاه‌های تصفیه آب تقسیم‌ بندی‌های مختلفی دارند که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

۱ – تفکیک دستگاه‌ ها بر مبنای شکل ظاهری

دستگاه‌های تصفیه به دو دسته زیر سینکی و رومیزی تقسیم می‌شوند.

 • دستگاه زیر سینکی

محل قرارگیری این نوع دستگاه تصفیه آب، در زیر سینک و درون کابینت است. در این نوع دستگاه، آب از شیر کنار شیر آب آشپزخانه خارج می‌شود. بنابراین باید شیر جداگانه‌ای را برای آن‌ها تهیه کنید. افرادی که نمی‌خواهند دستگاه تصفیه در جلوی دید باشد، در زمان خرید دستگاه تصفیه آب، باید این مدل را انتخاب کنند. 

 • دستگاه رومیزی

محل قرارگیری این نوع دستگاه تصفیه، روی کابینت است. از لحاظ عملکرد، قدرت و پروسه تصفیه، تفاوتی میان این دو مدل وجود ندارد و تنها فضای قرارگیری آن‌ها متفاوت است. البته دستگاه رومیزی به دلیل طراحی متفاوت و ظاهر شیک‌تر، گران‌تر از مدل زیر سینکی است. همچنین قطعات و فیلترهای آن نیز، مخصوص است و گران‌تر از مدل معمولی به فروش می‌رسد.

۲ – تفکیک دستگاه بر مبنای عملکرد متفاوت

در این قسمت با دو فناوری استفاده شده در دستگاه تصفیه آب آشنا می‌شوید که می‌تواند در زمان خرید دستگاه تصفیه آب خانگی به شما کمک کند.

 • فناوری RO

استفاده از این فناوری برای مصارف خانگی بسیار مناسب است. استفاده از فیلتر ممبران در این فناوری اهمیت دارد. این فیلتر قدرت بالایی دارد و می‌تواند کلیه سموم، مواد آلاینده و مضر را از آب حذف کند. فیلتر ممبران، همچنین می‌تواند نیترات را از آب جدا کند و پمپ آن، دارای سنسور و ترانس است.

 • فناوری اولترافیلتراسیون

در دستگاه‌هایی با این فناوری، استفاده از همه فیلترها به جز فیلتر ممبران، امکان‌پذیر است. فیلترهای مورد استفاده در این فناوری، قدرت کمی دارند و تنها میزان کمی از ناخالصی‌ها و آلاینده‌های موجود در آب را حذف می‌کنند. در دستگاهی با فناوری RO امکان کنترل و مدیریت املاح، عناصر، طعم، بو، کیفیت، درجه خالص بودن، میزان سختی و … وجود دارد. بنابراین در زمان خرید دستگاه تصفیه آب، فناوری RO گزینه مناسب‌تری است.

۳ – تعداد فیلتر موجود در دستگاه تصفیه آب خانگی

تعداد فیلتر به کار رفته در دستگاه، تفاوت دیگر آن‌ها است. دستگاه‌هایی که از فناوری RO استفاده می‌کنند، تصفیه ۵ مرحله‌ای دارند. هر فیلتر یک وظیفه‌ای دارد که در قسمت‌های بعدی مقاله، آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

۴ – نوع اتصالات تصفیه آب

نوع اتصالات، مورد دیگری است که در زمان خرید دستگاه تصفیه آب مورد اهمیت است. این اتصالات نیز به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول اتصالات مهره‌ای هستند که ضریب اطمینان بالایی دارند ولی سرعت باز و بسته شدن آن‌ها کم است. به همین دلیل، محبوبیت چندانی ندارند. دسته دوم اتصالات فیتینگ هستند. سرعت باز و بست شدن در این اتصالات زیاد است و بسیار کارساز هستند. در کل در زمان خرید، بهتر است به جنس آن‌ها دقت کنید تا اتصالات باکیفیتی را خریداری کنید. معمولا عمر این اتصالات سه سال است و پس از آن دچار مشکل می‌شوند.

۵ – پایه دار یا بدون پایه بودن دستگاه

دستگاه تصفیه آب خانگی، در دو مدل پایه دار و بدون پایه وجود دارد. استفاده، تعمیر و تعویض فیلتر در دستگاه‌های پایه‌دار راحت‌تر است. همچنین این مدل دستگاه، سبب افزایش عمر هوزینگ نیز می‌شود.

۶ – جنس و نوع پلاستیک دستگاه

در زمان خرید دستگاه تصفیه آب خانگی باید با دست، جنس پلاستیک دستگاه را بررسی کنید. کیفیت بیشتر این پلاستیک، طول عمر دستگاه را افزایش می‌دهد.

۷ – توجه به جنس مخزن دستگاه تصفیه کننده آب

جنس این مخازن پلاستیکی، سه لایه استیل با لایه داخلی و فلزی می‌باشد. باید در انتخاب جنس مناسب مخزن دقت کنید.

نکات مهم در زمان خرید دستگاه تصفیه آب - ALOPIPING

نکات مورد نیاز برای استفاده و خرید دستگاه تصفیه آب خانگی

 • توجه به ظرفیت آب مخزن، نکته مهمی است که در زمان خرید و نصب دستگاه تصفیه، باید به آن دقت کنید. این حجم باید متناسب با نیاز و مصرف شما باشد. اگر حجم مخزن بیشتر از نیاز روزانه شما باشد، آب در مخزن برای چند روز باقی می‌ماند. بهتر است اینگونه نباشد.
 • علاوه بر ظاهر، توجه به کیفیت شیر برداشت نیز بسیار مهم است. بهتر است در ساخت این شیر از کروم استفاده شده باشد و آلیاژ سرب در آن به‌ کار نرفته باشد.
 • ضخامت در هوزینگ، باید به اندازه مناسب باشد تا کارایی مناسبی در زمان آب‌بندی داشته باشد.
 • دستگاه تصفیه آب خانگی نیز مانند هر وسیله الکتریکی دیگر نیاز به نگهداری مناسب دارد. بنابراین بهتر است برای اینکه عملکرد مناسبی را از دستگاه دریافت کنید، هر چند وقت یکبار به باز کردن دستگاه بپردازید. در این زمان باید قطعاتی مانند فیلترها و ممبران‌ها را بررسی کنید و در صورتی که نیاز به تعویض دارند، آن‌ها را عوض کنید.
 • در زمان خرید دستگاه تصفیه آب به اندازه‌ها و فضای مورد نیاز خود دقت کنید. این دستگاه‌ها مدل‌ها و اندازه‌های مختلف دارند و با توجه به محل نصب، باید مدل مناسب خود را انتخاب کنید.
 • حتما به گارانتی دستگاه و خدمات پس از فروش آن توجه کنید.
 • به این نکته دقت کنید که زمانی که دستگاه باکیفیتی خریداری کنید، می‌توانید سلامتی خود و خانواده را تضمین کنید. چرا که آب لوله کشی، انواع آلودگی‌ها و میکروب‌ها را دارد. بنابراین برای خرید دستگاه تحقیقات کافی انجام دهید.
 • در زمان خرید دستگاه تصفیه آب، دنبال دستگاه بی‌کیفیت و ارزان قیمت نباشید. چرا که استفاده از مواد بی‌کیفیت در ساخت دستگاه، سبب افزودن مواد سمی و مضر به آب می‌شود و در نتیجه سلامت افراد به خطر می‌افتد.
 • به این مسئله توجه کنید که دستگاه انتخابی شما، دارای تاییدیه وزارت بهداشت باشد.
 • اگر منبع آب خانه شما، آب رودخانه و یا چاه است، باید دستگاه انتخابی شما قدرت بالاتری در تصفیه آب داشته باشد. اما اگر از آب لوله کشی استفاده می‌کنید، دستگاه‌های ساده‌تر نیز برای شما مناسب هستند. دستگاه‌هایی که دارای فیلتراسیون UF هستند، می‌توانند به حذف املاح درشت و مضر موجود در آب بپردازند.
 • تعداد و نوع فیلترها، اهمیت زیادی برای خرید دستگاه تصفیه آب خانگی دارد. بنابراین در زمان خرید، بسته به نیاز خود، فیلترهای مناسب را انتخاب کنید. همچنین عمر فیلترها نیز اهمیت زیادی دارد و اگر قصد خرید دستگاه دسته دوم دارید، باید طول عمر فیلترها را بررسی کنید.

آشنایی با انواع فیلترهای دستگاه تصفیه آب

فیلترهای درون دستگاه تصفیه آب، یکی از مهم‌ترین قسمت‌های آن هستند و هرچه تخصصی‌تر و باکیفیت‌تر باشند، تصفیه کامل‌تر انجام می‌شود. مثلا استفاده از فیلترهای گیاهی مناسب است و یا هر چقدر تعداد فیلترها بیشتر باشد، آب به دست آمده، خالص‌تر و پاک‌تر است. یکی از مهم‌ترین مزیت‌ها در استفاده از دستگاه تصفیه، تولید آب زلال و شفاف است که تاثیر آن، در تهیه قهوه و چای نیز کاملا مشخص است. بنابراین در زمان خرید دستگاه تصفیه آب، به این نکته دقت کنید. در این قسمت با کلیتی در خصوص فیلترها آشنا می‌شوید. اگر می‌خواهید در این خصوص بیشتر بدانید، مقاله تعویض فیلتر تصفیه آب را بخوانید. 

فیلتر مواد معدنی: این فیلتر باعث افزایش مواد معدنی به آب می‌شود تا بدین ترتیب آب سالم‌تری در اختیار شما قرار گیرد.
فیلتر کربن پودری: این فیلتر سبب حذف کلر، سموم کشاورزی و مواد آلی می‌شود و در بهبود رنگ ‌و طعم و بوی آب موثر است.
فیلتر ممبران: این فیلتر می‌تواند بیشترین مقدار املاح مضر مثل آلاینده‌ها، نیترات و فلزات را از آب حذف کند.
فیلتر بیو‌ سرامیک: این فیلتر نیز قادر به تنظیم ‌میزان PH آب است که همین مورد سبب بهبود در طعم و مزه آب می‌شود.

آشنایی با دستگاه تصفیه آب صنعتی

در بعضی از صنایع، استفاده از آب لازم است و حتما باید از آب سبک و بدون یون استفاده شود. سیستم اسمز معکوس برای استفاده از آب خالص در صنعت، به صرفه‌تر است و مصرف انرژی کمتری نیز دارد، همچنین جلوی ورود باکتری و ویروس‌ها را می‌گیرد. اگر از آب سخت در صنعت استفاده شود، سبب بروز مشکل در دستگاه‌ها می‌شود و کار واحد مربوطه را دچار اختلال می‌کند.

کاربردهای دستگاه تصفیه آب صنعتی مواردی همچون شیرین کردن آب شور و تولید آب برای مصارف گلخانه‌ای، صنعتی، کشاورزی، داروسازی و لوازم آرایشی می‌باشد. همچنین دستگاه‌های دیالیز موجود در بیمارستان‌ها نیز، نیاز به آب سالم دارند بنابراین خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی تنها موردی است که مشکل را در این زمینه حل می‌کند.

خرید دستگاه تصفیه آب صنعتی - الوپایپینگ

جمع بندی

در این مقاله با نکاتی که در زمان خرید دستگاه تصفیه آب خانگی نیاز دارید، آشنا شدید. حال با خیال راحت می‌توانید دستگاه مناسب نیاز خود را خریداری کنید. اگر احساس می‌کنید به راهنمایی بیشتری جهت مشاوره و خرید دستگاه‌های تصفیه آب خانگی نیاز دارید از لینک طریق درج شده با همکاران ما در شرکت الوپایپینگ در تماس باشید. همچنین می‌توانید در قسمت نظرات، سوال خود را مطرح کنید تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهیم. 

سوالات متداول

 1. انواع فیلترهای دستگاه تصفیه آب را نام ببرید.
  فیلتر مواد معدنی، فیلتر کربن پودری، فیلتر ممبران، فیلتر بیو‌ سرامیک
 2. مهم‌ترین فیلتر دستگاه تصفیه آب کدام است؟
  ممبران
5/5 - (1 امتیاز)
شما می‌توانید جهت نصب و تعمیر دستگاه تصفیه آب خانگی در اصفهان از طریق لینک زیر با تکنسین‌های الوپایپینگ در تماس باشید. ثبت درخواست تعمیر در محل
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *