نکات مهم در هنگام خرید پمپ آب

مدت زمان مطالعه: ۸ دقیقه

خرید پمپ آب و منبع از مواردی است که شاید این روز ها فکر شما را به خود مشغول کرده باشد؛ از سال‌ها پیش برای دسترسی به آب، از سیستم لوله کشی استفاده شده است. با تمام تلاش‌ها، یک ضعف بزرگ در سیستم لوله کشی وجود دارد و آن کمبود فشار آب است. برای رفع این مشکل، در منازل از پمپ آب استفاده می‌کنند. پمپ‌ها انواع مختلفی دارند و ما در این مقاله می‌خواهیم نکات لازم برای خرید آن را بررسی کنیم. اگر قصد خرید پمپ آب را دارید، این مقاله راهنمای خرید پمپ آب در الوپایپینگ را از دست ندهید.

راهنمای خرید پمپ آب مخصوص باغ

پمپ آب چگونه عمل می‌کند؟

امروزه به دلیل کمبود فشار آب در بسیاری از مناطق، اهمیت استفاده از پمپ و مخزن آن مشخص می‌شود. پمپ، آبی که در مخزن ذخیره شده را به کل ساختمان می‌فرستد. به عبارت دیگر پمپ آب خانگی، جریان الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند و به این ترتیب آب را با فشار زیاد به ارتفاع بالاتر و یا در همان سطح، جابه جا می‌کند. درون پمپ، یک سیم پیچ مسی استوانه‌ای وجود دارد که با ایجاد میدان مغناطیسی، عملکرد پمپ تکمیل می‌شود. یک مخزن کوچک قرمز یا آبی، به نام منبع تحت فشار نیز در کنار مخزن ذخیره آب و پمپ، به چشم می‌خورد. این مخزن، آب تحت فشار را ذخیره می‌کند و به همین دلیل از خاموش و روشن شدن مدام پمپ جلوگیری کرده و سبب افزایش عمر آن می‌شود. در صورتی که هرگونه اختلالی در عملکرد پمپ پیش بیاید، میتوانید از خدمات تعمیر پمپ آب خانگی در اصفهان استفاده کنید.

انواع پمپ آب

پمپ آب با توجه به دبی (حجم آب در واحد زمان ) و ارتفاع آبرسانی به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. حال می‌خواهیم این موارد را بررسی کنیم.

 • پمپ جتی

این پمپ‌ها که با نام خود مکش نیز، معروف هستند، اولین رتبه در خرید پمپ آب را دارند. این پمپ‌ها را بسته به میزان فشار هوا، بالاتر از مخزن آب نصب می‌کنند که این نیرویی که برای مکش کردن استفاده می‌شود، از میزان هد یا حداکثر ارتفاع آبرسانی پمپ، کم می‌کند. مثلا اگر می‌خواهید پمپ آب را برای ساختمان ۴ طبقه و یا بیشتر، انتخاب کنید، پمپ جتی بهترین گزینه برای شماست. این پمپ به صورت سانتریفیوژ عمل کرده و یک خلاء ایجاد می‌کند. سپس با ترکیب آب و هوا سیال سازی را انجام داده و توسط هوا، پمپاژ آب را انجام می‌دهد. جنس پروانه در این پمپ، آلیاژ برنز، برنج و استیل ضد زنگ است. پروانه استیل برای مناطقی که آب شور دارند گزینه مناسبی است. برای نصب این پمپها میتوانید از خدمات نصب پمپ و تانک اصفهان استفاده کنید.

مزایای پمپ جتی

 • کاربری بالا از جمله مصارف خانگی و کشاورزی
 • حجم و اندازه کم
 • سبک بودن
 • کم بودن هزینه تعمیر، نگهداری و نصب
 • طول عمر زیاد
 • خود مکش بودن

معایب پمپ جتی

 • پر سر و صدا بودن
 • نامناسب برای پمپ مایعات دارای ذرات جامد

نکات مهم در خرید پمپ پمپ آب خانگی

 • پمپ بشقابی

پمپ بشقابی، دومین رتبه را در خرید پمپ آب دارد. این نوع پمپ در برابر پمپ جتی، هد ( بیشینه ارتفاع آبرسانی ) کمتر و  دبی ( حجم آب در واحد زمان ) بیشتری دارد. همچنین این پمپ‌ها خود مکش نیستند و لازم است تا نصب منبع ذخیره را در ارتفاع برابر یا بیشتر انجام دهید. در پمپ بشقابی، انتقال مایعات توسط نیروی گردشی انجام می‌شود که برای ایجاد این نیرو از چند روتور استفاده می‌شود. روتورهای که کار اصلی چرخش را انجام می‌دهند، از جنس فولاد هستند و یک قسمت رزوه‌ای (چرخ دنده) و یک قسمت استوانه‌ای  دارند. به طور کلی در پمپ بشقابی، از نیروی گریز از مرکز استفاده می‌شود. روتورها با گردش خود سبب گردش پروانه پمپ می‌شوند و آب را وارد قسمت پروانه می‌کنند. در این مرحله با کمک نیروی گریز از مرکز، پرتاب آب به بیرون انجام می‌شود.

مزایای پمپ بشقابی

 • مناسب برای مصارف کشاورزی در حجم کم
 • صدای کمتر
 • کم بودن هزینه نصب، تعمیر و نگهداری
 • راندمان بالا
 • مناسب برای انتقال مایعات ذرات جامد

معایب پمپ بشقابی

 • وزن بالا

راهنمای خرید پمپ آب بشقابی

 • پمپ شناور

این پمپ نوع پمپ مخزن تحت فشار ندارد و پمپاژ آب را از داخل چاه انجام می‌دهد. به همین دلیل میزان مصرف انرژی کمتری نسبت به بقیه پمپ‌ها دارد. به طور کلی از پمپ شناور در مصارف کشاورزی و برای کشیدن آب از چاه‌ها عمیق کاربرد دارد. این نوع پمپ نیز الکتروموتور دارد و انرژی الکتریکی را به مکانیکی تبدیل می‌کند تا بدین ترتیب بتواند آب را انتقال دهد. جنس پروانه پمپ شناور، برنز است و دو نوع تکفاز و سه فاز دارد. طراحی این پمپ به طوری است که بدون مشکل در آب قرار می‌گیرد که همین مورد سبب خنک شدن و استهلاک کمتر آن می‌شود.

مزایا پمپ شناور

 • مناسب انتقال آب تمیز
 • مناسب مصارف کشاورزی و زراعی
 • مناسب انتقال آب با ذرات جامد کمتر از ۳۰ گرم در هر لیتر
 • مناسب پمپاژ آب از چاه و استخر
 • راندمان کاری بالا

معایب پمپ شناور

 • قیمت بالا
 • هزینه تعمیر بالا

نکات مهم در خرید پمپ آب شناور

 • پمپ سیرکولاسیون

از این پمپ بیشتر در صنعت و مکان‌ها بزرگ مانند موتورخانه‌ها استفاده می‌شود. مثلا مورد مصرف این پمپ برای انتقال آب در شوفاژخانه است.

خرید پمپ آب سیرکولاتور توسط الوپایپینگ

موارد تاثیرگذار برای خرید پمپ آب

حال که با انواع پمپ آب آشنا شدید، مواردی را بررسی می‌کنیم که در خرید پمپ آب مناسب، به شما کمک خواهد کرد.

هد پمپ و ارتفاع ساختمان

به میزان ارتفاعی که یک پمپ قابلیت انتقال آب را دارد، هد پمپ گفته می‌شود. این عدد پشت پمپ آب و با کلمه MAX درج شده است. بنابراین قبل از خرید پمپ آب، توجه کنید که هد پمپ از ارتفاع ساختمان شما کمتر نباشد. به صورت کلی باید فشاری در حدود ۱ بار یا ۱۴٫۵ PSI پشت بالاترین شیر ساختمان، باشد. از سوی دیگر برای اینکه آب در لوله‌های ساختمان بالا برود، به ازای هر ۱۰ متر لوله (بدون در نظر گرفتن اصطکاک)، نیاز به ۱۴٫۵ پی اس آی یا ۱ بار فشار است. بنابراین کمترین میزان هد مطلوب برای یک خانه یک طبقه، حدود ۱۵ تا ۲۰ متر می‌باشد. همچنین برای یک مجتمع ۴ واحدی که ارتفاع ۱۵ متر دارد، حدود ۲۵ تا ۳۲ متر هد نیاز است. در این مورد شاید نیاز به هواگیری پیدا کنید که توصیه میکنیم مقاله نحوه هواگیری پمپ آب را مطالعه کنید.

میزان آبدهی یا دبی

دبی میزان حجم آبی است که پمپ آب توانایی جابه جایی آن را دارد و واحد اندازه گیری آن متر مکعب بر ثانیه است. به عبارت دیگر دبی آب یعنی حجم آبی (لیتر) که یک پمپ در یک زمان مشخص از جایی به جای دیگر انتقال می‎دهد. در زمان خرید پمپ آب برای آپارتمان، باید دقت کنید که میزان دبی در تمامی واحدها یکی باشد.

نحوه محاسبه دبی

برای محاسبه دبی باید ابتدا تعداد شیرها را بدانید. مثلا در هر زمان و برای هر واحد، یک شیر باز و دبی هر شیر آب را نیز ۱۰ لیتر در دقیقه در نظر بگیریم، برای یک مجتمع ۴ واحدی و شیر پیلوت، دبی برابر ۵۰ لیتر در دقیقه می‌شود.

بررسی نمودار پمپ

برای اینکه بتوانید خرید پمپ آب مناسبی را انجام دهید، باید نمودار آن را بررسی کنید. در این نمودار رابطه معکوسی میان هد و دبی وجود دارد. هر چه آب توسط پمپ به ارتفاع بالاتر برود، دبی کاهش می‌یابد. دوباره همان مثال مجتمع ۴ واحدی را در نظر بگیرید، پمپ مناسب برای این مجتمع باید بتواند ۵۰% کل دبی را به با بالاترین نقطه ساختمان پمپاژ کند و همچنین باید ۱۰ تا ۱۵ متر، اختلاف ارتفاع این نقطه و هد ماکسیموم، باشد.

نمودار پمپ هد و دبی در مجله الوپایپینگ

سر و صدا

معمولا همه پمپ‌ها صدای زیادی تولید می‌کنند که شاید موجب آزار ساکنین شود. بنابراین بهتر است قبل از خرید پمپ آب، مشخصات آن را بررسی کنید. می‌توان برای کم شدن صدای پمپ از پوشش‌هایی استفاده کرد البته باید در تهیه هوای اطراف پمپ و الکتروموتور اختلال ایجاد نکنید. معمولا پمپ‌های بشقابی صدای کمتری نسبت به پمپ‌های جتی، تولید می‌کنند. برای رفع مشکل صدای پمپ مقاله ما را در این مورد مطالعه کنید.

مصرف انرژی

برای خرید پمپ آب به میزان انرژی مصرفی آن دقت کنید. بعضی از پمپ‌ها مصرف برق بالایی دارد و هزینه‌های زیادی را برای شما خواهد داشت. پس هنگام انتخاب پمپ، یک پمپ که نیاز شما را برطرف کند و مصرف برق مناسبی داشته باشد را انتخاب کنید.

قابلیت اطمینان و کیفیت

پمپ‌های مختلفی در بازار موجود است که هر کدام قیمت و کیفیت متفاوتی دارند. برای انتخاب پمپ، به قیمت آن توجه نکنید و پمپی را بخرید که کیفیت و کارایی مناسبی برایتان داشته باشد.

سخن آخر

در این مقاله ابتدا با نحوه عملکرد پمپ آشنا شدید و در ادامه انواع پمپ را بررسی کردیم و مزایا و معایب هرکدام را توضیح دادیم. در نهایت نیز مواردی که برای خرید پمپ آب نیاز دارید را برایتان بیان کردیم. امید است که با خواندن این مقاله به پاسخ سوالاتتان رسیده باشید. در صورت نیاز به راهنمایی، مشاوران الوپایپینگ در خدمت شما هستند.

سوالات متداول

 1. انواع پمپ آب را نام ببرید.
  جتی، بشقابی، شناور، سیرکولاسیون
 2. چه موارد در خرید پمپ آب تاثیر دارند؟
  هد پمپ و ارتفاع ساختمان- میزان دبی- سرو صدا- مصرف انرژی- قابلیت اطمینان و کیفیت
5/5 - (1 امتیاز)
برای ثبت درخواست تعمیر و سرویس پمپ آب خانگی در اصفهان با ما تماس بگیرید. ثبت درخواست تعمیر در محل
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *