مراحل و نکات مهم سرویس کولر آبی برای تابستان

زمان مطالعه ۹ دقیقه

با شروع فصل تابستان و گرم شدن هوا همه‌ی ما قصد راه اندازی و سرویس کولر آبی خود را داریم. تعمیر کولر آبی در اصفهان و به طور در ایران بهتر است به صورت سالیانه انجام گیرد که این کار در مدت زمان کمی قابل انجام است. در این مقاله از الوپایپینگ می‌خواهیم به بررسی نکات مهم و مراحل سرویس کولر آبی برای تابستان بپردازیم.

سرویس کولر آبی

مراحل سرویس کولر آبی برای تابستان

تعمیر و سرویس کولر آبی در فصل تابستان و برای راه‌اندازی مجدد کولر بسیار ضروری و مهم محسوب می‌شود، از این جهت در این مقاله قصد داریم تا مراحل این کار و شیوه‌ی انجام آن را بررسی کنیم و نکاتی را به شما آموزش دهیم.

۱٫ عدم اتصال برق به کولر آبی

اطمینان از عدم اتصال فاز به دستگاه و خاموش بودن آن به دلیل خطرات مرگبار

۲٫ تعویض پوشال ها

مرحله دوم از سرویس کولر آبی برای تابستان تعویض پوشال‌ها است. هنگام تعویض پوشال‌ها  به سایز کولر خود دقت کنید. سعی کنید پوشال مناسب برای کولر خود را بنا به پلاک آن خریداری و جایگزین نمایید. (بهتر است قبل از جایگذاری، پوشال‌ها خیس شوند). سعی کنید پوشال‌های کولر های آبی را به صورت سالیانه تعویض کنید، زیرا با گذر زمان از کیفیت پوشال‌ها کاسته می‌شود و علاوه بر آن، وجود باکتری نیز اثرات زیان باری برای سلامت ساکنین دارد. همانطور که در مورد دلایل بوی نامطبوع کولر آبی و روش رفع بوی آن در قبل صحبت کردیم یکی از دلایل مهم برای به وجود آمدن بوی بد، عدم تعویض پوشال‌ها و تعمیر و سرویس کولر آبی، در یک مدت زیاد است. برای آشنایی بیشتر با مراحل تعویض پوشال کولر آبی مقاله ما را در این مورد مطالعه کنید.

۳٫ تمیز کردن موتور و پمپ و روغن کاری

تمیز کردن گرد و غبار موتور و پمپ و روغن كاری آن‌ها  مخصوصا روغن كاری یاتاقان‌ها امری ضروری است. بر روی شفت‌هایی که وظیفه‌ی آن ها هوادهی است دو یاتاقان وجود دارد که به علت خشک شدن، صدا ایجاد کرده و از حرکت پره‌ها جلوگیری می‌کنند، در این صورت باید عوض شوند. همانطور که در مطلب نحوه روغن کاری موتور و یاتاقان کولر آبی اشاره کردیم در مرحله‌ی اول باید تمامی سطح یاتاقان و موتور را از آلودگی‌ها و گرد و غبار پاک کنید. در مرحله ی دوم روغن کاری را به وسیله ی روغن دان درست در ناحیه روغن خور آن انجام دهید.

روغن-کاری یاتاقان‌ها در سرویس کولر آبی

۴٫ روغن کاری پمپ از مهم ترین مراحل سرویس کولر آبی برای تابستان

بعد از اینکه مرحله‌ی روغن کاری موتور و یاتاقان کولر را انجام دادید نوبت به روغن کاری پمپ آب می رسد. روغن کاری این قطعه تا حدودی پیچیده است، سعی کنید در این مرحله دقت کنید. برای انجام روغن کاری پمپ آب باید تمام اجزای پمپ که شامل کلاهک، پروانه، درپوش پمپ و محور پمپ می‌شوند را از یکدیگر جدا کنید و در مرحله‌ی بعد برای سرویس کولر آبی به روغن کاری موتور پمپ آب اقدام نمایید. در این مورد می‌توانید از خدمات تعمیر پمپ آب کولر اصفهان استفاده کنید.

۵٫ آچار کشی

منظور از آچار کشی پیچ و مهره‌های پایه‌ی یاتاقان‌ها ، الکتروموتور، بدنه و سایر تجهیزات موجود و اطمینان از محکم بودن اتصالات آن‌ها است. در این مورد برای اطمینان بیشتر می‌توانید از خدمات سرویس کولر آبی در اصفهان استفاده کنید.

۶٫ تمیز کردن و شستشوی كف و ديواره‌هاى کولر آبی

همانطور که در مقاله‌های قبل به نحوه‌ی از بین بردن رسوبات کولر آبی اشاره کردیم یکی از دلایل عمده در خرابی و به وجود آمدن مشکلات بیشتر در قطعات کولر این است که رسوبات در بدنه و پوشال‌های آن وجود دارد. این موضوع ناشی از عدم توجه به سرویس کولر آبی در زمان مناسب است. به همین علت باید قبل از روشن کردن مجدد کولر آبی داخل آن تمیز شود، زیرا ممکن است رسوبات بزرگ و خرد پوشال‌ها جلوی دهانه پمپ آب گیر کرده و باعث سوختن آن شود.

۷٫ کنترل سالم بودن بست‌های برزنت کولر آبی

اگر هر نوع درزی در برزنت وجود داشته باشد موجب انتقال هوای خنک به بیرون می‌شود و همچنین ممکن است باعث شود تا هوای گرم بیرون به داخل مکش کند، در نتیجه باعث کم شدن بازدهی کولر آبی می‌شود.

برزنت کولر آبی

۸٫ نصب سایبان مرحله ۸ سرویس کولر آبی

اگر می‌خواهید میزان راندمان کولر آبی خود را افزایش دهید و همچنین از وارد شدن صدمات بسیار به کولر جلوگیری کنید، پیشنهاد متخصصین الو پایپینگ به شما علاوه بر سرویس کولر آبی در زمان مناسب، نصب سایبان روی کولر می‌باشد.

۹٫ کنترل شلنگ کولر در سرویس کولر آبی برای تابستان

کنترل و بررسی شلنگ آب، تعویض آن در صورت خشک شدن يا درز داشتن و تمیز کردن مسيرهای آبرو در جهت هدایت آب، از نکات مهم سرویس کولر آبی هستند که باید به آن‌ها توجه کرد.

۱۰٫ برطرف کردن مشکل لقی موتور کولر آبی

از بین بردن مشکل لقی بیش از حد موتور با واشر مخصوص، برای تعمیر و سرویس راحت‌تر کولر آبی نیاز است.

۱۱٫ تنظیم شناور کولر آبی

شناور را تمیز کنید و تنظیم و عملکرد آن را کنترل نمایید.

۱۲٫ مرحله نهایی سرویس کولر آبی بررسی نهایی

روشن کردن ، چک کردن کامل و اطمینان یافتن از عملکرد صحیح تمام قطعات.در تمام مدت تعمیرات و سرویس کولر آبی به نکات ایمنی توجه داشته باشید.

نکات مهم تعمیر کولر آبی

 1. از سلامت و استاندارد قطعات اطمینان پیدا کنید.
 2. جهت انجام تعمیرات کولر آبی پیچ‌های موتور کولر را به طور کامل شل کنید.
 3. فاصله‌ی موجود میان دو پولی کوچک و بزرگ وسط آن در نظر گرفته شود.
 4. به وسیله‌ی انگشتان دست تسمه را در محلی که در بند۷ تعیین شده است ، به هم نزدیک نمایید.
 5. فاصله دقیق برای نزدیک شدن تسمه به هم، به میزان اندازه‌ی پولی کوچک می‌باشد.
 6. در حالیکه به طور دائم فاصله تسمه را با استفاده از انگشتان دست به هم نزدیک می‌کنید تا فاصله مورد نظر و استاندارد اعلام شده در نکته ۵ ایجاد شود باید دائم موتور را به صورت میلی‌متری به سمت چپ و یا راست (جهت شل شدن یا سفت شدن تسمه) حرکت دهید.
 7. موقع فشار دادن تسمه با دو انگشت و تعیین محل دقیق موتور به این مورد توجه داشته باشید که موتور در وضعیتی باشد که یک: تسمه به اندازه‌ی قطر پولی کوچک به هم نزدیک شده باشد و دو: هنگامی که تسمه را با انگشت فشار می‌دهید سر موتور پایین نیاید. به عبارتی دیگر فشار بیش از حد انگشت که به تسمه، شفت و پولی موتور وارد می‌شود باعث حرکت پولی موتور به سمت پایین نشود. عدم توجه به این مساله منجر به گرم شدن موتور و نهایتا باعث عوارض بعدی ناشی از سفت بودن تسمه کولر خواهد شد.
 8. گاهی اوقات ممکن است برای خراب شدن مداوم و پشت سرهم تسمه یا حتی ایجاد سروصدا زیاد داخل کولر متوجه ایراد کار در تنظیم نبودن تسمه پروانه یا خرابی پولی کولر  بشوید. ممکن است به جز خراب بودن پولی در کولر آبی عواملی چون خشک کار کردن، فرسودگی یاتاقان‌ها و خرابی بوشن‌ها موجب بروز سر و صداهای زیاد و غیر معمول در کولر آبی شوند. در مراحل آخر متوجه خواهید شد که با استفاده از این روش برای تنظیم کردن تسمه‌ی کولر، در حالی که تسمه را با دست در جهت حرکت پولی تکان دهید پولی‌ها مدت زمان بیشتری به صورت خودکار تحریک خواهند شد و شروع به چرخش می‌کنند و یا وقتی که سریعا موتور را خاموش کنید متوجه دیرتر متوقف شدن پولی ها می‌شوید.
شماتیک حالت قرار گیری تسمه

 

تنظیم تسمه کولر آبی

به گفته‌ی متخصصین ما در زمینه‌ی سرویس کولر آبی در اصفهان، یکی از نکات بسیار مهم برای کارکرد صحیح کولر، بهره گیری از حداکثر راندمان آن،  افزایش طول عمر قطعات، جلوگیری  از صدای بیهوده کولر و تنظیم استاندارد تسمه کولر است.لازم است قبل از آموزش چگونگی تنظیم تسمه کولر آبی، مزایای آن را بررسی کنیم.

 • افزایش طول عمر قطعات موتور
 • بهره گیری از حداکثر راندمان کولر آبی
 • افزایش طول عمر تسمه کولر آبی
 • جلوگیری از گرم شدن بیهوده موتور
 • بهبود در شتاب گرفتن موتور
 • جلوگیری از گریپاژ تسمه کولر آبی
 • جلوگیری از صدای زوزه ممتد و لرزش‌های بعدی در کولر

از آنجا که این مساله می‌تواند منجر به وارد شدن صدمه به پروانه، یاتاقان و  بلبرینگ در کولر آبی شود، همچنین  جهت برطرف کردن مشکل خود در زمینه‌ی تعمیر و سرویس کولر آبی اصفهان از متخصصین ما مشاوره بگیرید.

تنظیم تسمه کولر آبی

روش محاسبه سایز تسمه کولر آبی

به احتمال زیاد ممکن است شما هم برای عوض کردن و خرید تسمه استاندارد برای سرویس موتور کولر آبی خود مشکل پیدا کرده‌ باشید. تسمه کولر شما به خاطر فرسوده شدن شدید و کارکرد زیاد نمی تواند با تسمه‌ی نو منطبق شود. این موضوع موجب می‌شود تا نتوانید سایز دقیق تسمه را به دست آورید. ممکن است دائما به مراکز فروش تسمه جهت سرویس کولر آبی مراجعه کنید و به علت نداشتن اطلاعات دقیق در مورد اندازه‌ی طول تسمه و عدم تخمین درست آن، وقت و هزینه‌های زیادی را پرداخت کرده باشید. حتما توجه کرده‌اید حتی استفاده از نخ هم به شما کمک زیادی نخواهد کرد. به خاطر این که نخ به صورت دقیق در کف پولی‌ها قرار می‌گیرد و همیشه فاصله‌ای بین تسمه و کف پولی است که باعث می‌شود در تعیین طول تسمه دچار خطا شوید. برای اطلاعات بیشتر به مقاله “محاسبه سایز تسمه موتور کولر آبی” مراجعه کنید.

برای کمک به شما عزیزان و همراهان همیشگی سایت قصد داریم در این بخش نحوه محاسبه طول تسمه کولر و یا هر نوع تسمه دیگری را به شما آموزش دهیم.
فرمول تعیین طول تسمه برای سرویس موتور کولر آبی به طریقه زیر می باشد:

فرمول تنظیم تسمه

توجه: تعیین اندازه‌ی دقیق فاصله‌ی مرکز دو پولی (d) که در کولر موجود هستند از مسائلی است که قبل از محاسبه باید به آن دقت کنید. این مساله باعث میشود در تنظیم تسمه کولر قدرت مانور بیشتری داشته باشید و بتوانید به صورت استاندارد آن را تنظیم کنید. پرسنل متخصص الوپایپینگ در زمینه‌ی تعمیرات کولر در اصفهان می‌توانند یاری رسان شما باشند.

سوالات متداول

پوشال‌های کولر آبی را بهتر است هر چند وقت یک بار عوض کنیم؟

سالی یک بار

چرا ممکن است یاتاقان‌ها به سر و صدا بیفتند؟

به خاطر خشک شدن و در این صورت به روغن کاری نیاز دارند

4.5/5 - (2 امتیاز)
تعمیر کولر آبی در اصفهان ثبت درخواست تعمیر در محل
سوال فنی داری از ما بپرس!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *